Obrazom: Amerika si pripomína atentát na Johna F. Kennedyho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kennedy
Smrť amerického prezidenta Johna F. Kennedyho púta pozornosť aj po 50 rokoch. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 22. novembra (WEBNVOINY) – Americký prezident Barack Obama nariadil na piatok národný deň spomienky na zavraždeného prezidenta Johna F. Kennedyho, od ktorého smrti v piatok uplynie presne 50 rokov.

Obama vo štvrtkovom vyhlásení nariadil spustiť vlajky na všetkých vládnych budovách na pol žrde a požiadal svojich spoluobčanov, aby rovnako tak spravili aj na svojich domoch a obchodoch.

Obama v stanovisku k zastreleniu mimoriadne populárneho prezidenta označil Kennedyho za „výnimočného sluhu ľudu“, ktorý počas svojich troch rokov v prezidentskom úrade čelil najťažším výzvam studenej vojny.

Poukázal na pritom na kubánsku raketovú krízu či jeho slávny prejav pri návšteve vtedy rozdeleného Berlína.

Video: Atentát na Johna F. Kennedyho

https://www.youtube.com/watch?v=V-LA0ypFXig

Američania neveria, že Oswald konal sám

Obyvatelia Spojených štátov si v piatok pripomínajú presne polstoročie od zavraždenia 35. amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Jeho súčasný nástupca Barack Obama ešte v stredu navštívil Kennedyho hrobku, kde exprezident odpočíva po boku svojej zosnulej manželky Jacqueline.

Aj 50 rokov po smrti Kennedyho podľa posledných prieskumov väčšina Američanov neverí, že vrah Lee Harvey Oswald konal sám tak, ako to tvrdí oficiálna verzia.

Kennedyho zavraždili o 12.30 miestneho času v piatok 22. novembra 1963 v texaskom Dallase na námestí Dealey Plaza. V čase útoku sedel vo svojej limuzíne s odkrytou strechou, keďže vonku napriek nepriaznivým predpovediam panovalo slnečné počasie.

Obrazom: Zavraždený prezident John F. Kennedy

Atentát na Johna F. Kennedyho
Americký prezident John F. Kennedy so svojimi deťmi v Oválnej pracovni v roku 1962. Foto: SITA/AP

Atentát na Johna F. Kennedyho
Americký prezident John F. Kennedy so svojou manželkou Jacqueline Kennedy na letisku Love Field v Dallase v roku 1963. Foto: SITA/AP
Atentát na Johna F. Kennedyho
Americký prezident John F. Kennedy sedí za mikrofónom vo svojej pracovni vo Washingtone 26. júla 1963. Foto: SITA/AP
Atentát na Johna F. Kennedyho
Americký prezident John F. Kennedy pozerá do svojich poznámok v Bielom dome. 18. január 1962. Foto: SITA/AP
Atentát na Johna F. Kennedyho
Rodinná idylka amerického prezidenta Johna F. Kennedyho so svojou manželkou Jacqueline Kennedy a dcérou Caroline z 25. júla 1960. Foto: SITA/AP

Oswalda chytili po hodine od jeho činu

Lee Harvey Oswald
Foto: SITA/AP

Žiadny ďalší americký prezident sa odvtedy v kabriolete verejne nepreviezol. Okrem Kennedyho sedeli v aute aj jeho dvaja ochrankári, vtedajší texaský guvernér John Connally s manželkou Nellie a prvá dáma USA Jacqueline Kennedyová.

Oswald na prezidentskú kolónu vyčkával v budove miestnej knižnice, odkiaľ na prezidenta mieril cez otvorené okno na šiestom poschodí. Na Kennedyho vypálil dve strely zo svojej pušky s diaľkovým zameriavačom.

Jedna z guliek Kennedyho zasiahla do chrbta a prešla mu krkom, ďalšia ho trafila priamo do hlavy. Zasiahnutý bol aj samotný Connally, ten však útok prežil.

Policajti zadržali Oswalda už po hodine od jeho činu, krátko na to sa však sám stal obeťou atentátu. Bývalý člen amerického námorníctva v roku 1959 dezertoval do Sovietskeho zväzu, kde žil až do roku 1962.

Po zatknutí ho počas prevozu do väznice zastrelil manažér miestneho nočného klubu Jack Ruby. Ten za vraždu dostal trest smrti, neskôr sa voči verdiktu odvolal, ešte pred skončením procesu však zomrel na rakovinu pľúc.

Zakázali otvorenú limuzínu

Atentát na Kennedyho zmenil okrem atmosféry v USA aj fungovanie prezidentskej ochranky, ktorú zabezpečuje tajná služba Secret Service. Dnes je v nej zamestnaných 7000 ľudí a náklady na jej fungovanie dosiahnu ročne až 1,6 miliardy amerických dolárov (takmer 1,2 miliardy eur).

Secret Service nasledujúcim šéfom Bieleho domu zakázala používanie spomínanej otvorenej limuzíny a bezpečnostné opatrenia sprísnila aj v ďalších oblastiach. Oficiálne vozidlo súčasného prezidenta Baracka Obamu na rozdiel od toho Kennedyho disponuje množstvom bezpečnostných prvkov – aj z tohto dôvodu podľa expertov pripomína skôr tank ako limuzínu.

Auto prezývajú „Beštia“ a je vybavené niekoľkými vrstvami špeciálneho panciera schopného odolať napríklad aj raketovému útoku.

Obama si Kennedyho pamiatku uctil vo štvrtok, keď spoločne so svojím predchodcom Billom Clintonom navštívil jeho hrob vo Washingtone.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaJohn Fitzgerald Kennedy