Európska komisia plánuje zrušiť obmedzenia v preprave tekutín, aerosólov a gélov. Ako sa na to pripravuje bratislavské letisko?
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vstupuje od 31. 1. 2014 na základe nariadenia Európskej komisie do 1. fázy plánu rušenia obmedzení v preprave tekutín, aerosólov a gélov. Trojfázový plán Európskej komisie má v 3. fáze viesť k úplnému zrušeniu obmedzení v preprave tekutín na palubách lietadiel v roku 2016. Súčasťou 1. fázy je od konca januára nový spôsob detekčnej kontroly tekutín zakúpených v duty free obchodoch a kojeneckej stravy prostredníctvom nového detekčného zariadenia, ktoré si v týchto dňoch zabezpečilo aj bratislavské letisko.
Aké sú nové pravidlá, ktoré začnú platiť po 31. januári?
Európske letiská budú detekčnými zariadeniami kontrolovať tekutiny, aerosóly a gély zakúpené pasažiermi v duty free zóne alebo zakúpené na palube lietadla pri prestupe pasažiera na iný let na inom letisku. Tekutiny zakúpené v duty free zóne alebo na palube lietadla musia byť umiestnené v zapečatenom priehľadnom vrecku s červeným okrajom (tzv. STEB), do ktorého boli umiestnené v čase predaja spolu s pokladničným dokladom o kúpe a viditeľným označením letiska alebo leteckej spoločnosti, kde boli zakúpené.
Čo sa mení týmto opatrením?
Táto zmena sa týka len cestujúcich, ktorí majú nadväzujúci prestupný let na inom letisku.
Zmení sa niečo aj pre iných cestujúcich?
Zmena nastane aj v spôsobe detekčnej kontroly tekutej kojeneckej stravy a tekutých liekov, ktoré si aj v súčasnosti možno vziať na palubu v objeme väčšom ako 100 ml. Aj kojenecká strava a tekuté medicínske lieky budú po novom kontrolované detekčnými technológiami. Doteraz museli mamičky dojčenskú stravu na detekčnej kontrole ochutnať alebo vyskúšať na pokožke.
Ako tieto opatrenia ovplyvnia letiská?
Neočakáva sa, že zavedenie prvej fázy výrazne ovplyvní chod na letiskách a mnohí cestujúci si zmenu ani nevšimnú. Jediným viditeľným rozdielom je, že európske letiská si museli do tohto dátumu zabezpečiť špeciálne detekčné zariadenia na kontrolu tekutín. Ich cieľom je zaistiť bezpečnosť cestujúcich a vyhovieť platnej európskej legislatíve.
Čo sa nezmení zatiaľ v preprave tekutín?
Po 31. 1. 2014 aj naďalej platí, že v príručnej batožine možno prepravovať tekutiny, pasty a gély, vrátane medu, bryndze, šampónov, sprchových gélov a podobne, len v samostatných nádobách s objemom maximálne 100 ml umiestnené v priehľadnom, na bode kontroly uzavretom a opätovne uzatvárateľnom plastovom vrecku s kapacitou do 1 litra.
Môžeme očakávať aj ďalšie kroky na zjednodušenie prepravy tekutín v lietadlách?
Od 31. 1. 2015 na palubu lietadla bude možné vziať číre tekutiny v čírych, priehľadných fľašiach. Ak sa predchádzajúce fázy osvedčia, plánujú sa zrušiť akékoľvek obmedzenia tekutín pri preprave v príručnej batožine, tekutiny budú detekčne kontrolované prístrojmi
Zavedenie bezpečnostných opatrení
Obmedzenia tekutín prepravovaných v príručnej batožine zaviedla Európska komisia po pokuse o teroristické útoky v Anglicku v auguste 2006. Skupina teroristov mala v pláne vyhodiť do povetria niekoľko leteckých liniek s pasažiermi na palube, ktoré smerovali z anglického letiska London-Heathrow do USA a Kanady využitím tekutých výbušnín. Tekuté výbušné látky chceli na palubu prepašovať v pollitrových fľašiach v príručnej batožine, no úmysel zastavila polícia.