BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Tím paleontológov z Kolumbijskej univerzity a University of New South Wales objavil na nálezisku Riversleigh na severozápade štátu Queensland fosílne pozostatky doteraz neznámeho druhu vtákopyska, ktorý dorastal pravdepodobne až do dĺžky jedného metra.
Bol tak vôbec najväčším známym vtákopyskom na svete.
Nový druh dostal vedecké pomenovanie Obdurodon tharalkooschild a žil pred piatimi až pätnástimi miliónmi rokov. Vedci na čele s Rebeccou Pian z Kolumbijskej univerzity ho popísali len na základe jediného zubu, podľa ktorého odhadli celkovú veľkosť dospelého jedinca.
„Nový druh vtákopyska, hoci aj taký, ktorého fosília je z väčšej časti nekompletná, nám dokáže veľmi pomôcť v pochopení tejto fascinujúcej čeľade cicavcov,“ uviedla Pian.
„Objav tohto nového druhu bol pre nás prekvapením, pretože až doteraz fosílne pozostatky vtákopyskov naznačovali, že vývojová línia tejto čeľade bola relatívne priama. Teraz však vieme, že obsahovala aj vedľajšie vetvy, pričom niektoré druhy dosahovali aj gigantické rozmery,“ dodal Mike Archer z University of New South Wales.
Obdurodon tharalkooschild s najväčšou pravdepodobnosťou nebol priamym predchodcom vtákopyska podivného (Ornithorhynchus anatinus), ktorý je jediným žijúcom zástupcom čeľade vtákopyskovitých (Ornithorhynchidae). Svedčí o tom skutočnosť, že vtákopysk podivný nemá zuby.
„Podobne ako ostatné druhy vtákopyskov, bol aj Obdurodon tharalkooschild pravdepodobne prevažne vodným živočíchom. Bol to však veľmi veľký vtákopysk s dobre vyvinutými zubami, a preto si myslíme, že sa neživil iba rakmi a inými sladkovodnými kôrovcami, ale aj malými stavovcami ako boli ryby, žaby alebo korytnačky,“ doplnila Suzanne Hand z University of New South Wales.
Informácie pochádzajú z newsroom.unsw.edu.au.