BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Municipality sa museli v roku 2010 vyrovnať s obrovským deficitom daňových príjmov. Potvrdila to analýza vývoja objemu a štruktúry príjmov a výdavkov municipalít za minulý rok, ktorú uskutočnila spoločnosť SCB – Slovak Credit Bureau. Ich výrazný pokles bol dôsledkom zníženého výberu dane z príjmov fyzických osôb za rok 2009 a jej záloh vyberaných počas minulého roka, čo bolo spôsobené predovšetkým nárastom miery nezamestnanosti a spomalením tempa rastu priemernej mzdy.
Napriek výrazným zmenám vo vývoji štruktúry príjmov, celkové príjmy municipalít v roku 2010 vzrástli oproti predchádzajúcemu roku o 6,85 %. V rámci štruktúry príjmov bol zaznamenaný najmä výrazný pokles daňových príjmov. Na rozdiel od medziročne sa zvyšujúceho tempa rastu celkových príjmov, daňové príjmy sa rastúcim tempom medziročne znižovali. Pokles v uplynulom roku oproti roku 2009 bol o 12,24 %, v roku 2009 oproti roku predtým o 3,85 %. Súčasne s medziročným poklesom ich absolútnej hodnoty sa medziročne znižoval aj podiel daňových príjmov na celkových príjmoch, zo 46,73 % v roku 2008 na 43,11 % v roku 2009 a 35,41 % v roku 2010.
Vývoj príjmov v jednotlivých krajoch bol rozdielny
Napriek medziročnému zvyšovaniu celkových príjmov municipalít v SR v analyzovaných rokoch bol vývoj celkových príjmov municipalít v jednotlivých krajoch rozdielny. Celkové príjmy v jednotlivých krajoch medziročne rástli okrem Bratislavy hlavného mesta, Nitrianskeho a Žilinského kraja. V Bratislave hlavnom meste evidovala analýza medziročné zvýšenie tempa ich poklesu a v Nitrianskom a Žilinskom kraji medziročné zníženie. Medziročné tempá rastu celkových príjmov v ostatných krajoch boli rozdielne, najvyšší nárast bol v Košickom (bez mesta Košice) a naopak najnižší v Trnavskom kraji.
Napriek výrazným zmenám vo vývoji štruktúry výdavkov a nepriaznivým ekonomickým podmienkam, celkové výdavky municipalít vlani vzrástli oproti roku 2009 o 9,88 %.
Najmenej, iba o 1,34 % vzrástli bežné výdavky. Tempo ich nárastu bolo nižšie, ako tempo ich rastu v roku 2009, aj keď ich absolútna hodnota medziročne narastala, podiel bežných výdavkov na celkových výdavkoch sa znižoval. Napriek poklesu ich podielu na celkových výdavkoch, patrí táto skupina medzi výrazne najvyššie výdavky municipalít. Rastúcim tempom sa medziročne zvyšovali iba kapitálové výdavky. V roku 2010 vzrástli medziročne o 28,51 %.
Napriek medziročnému zvyšovaniu celkových výdavkov municipalít v SR v analyzovaných rokoch bol vývoj celkových výdavkov v jednotlivých krajoch rozdielny. Medziročne rástli okrem Bratislavy hlavného mesta, Trnavského a Bratislavského kraja (bez Bratislavy hlavného mesta). V Bratislave hlavnom meste analýza evidovala medziročné zvýšenie tempa ich poklesu a v Trnavskom a Bratislavskom kraji medziročné zníženie. Medziročné tempá rastu celkových výdavkov boli v ostatných krajoch rozdielne, najvyšší nárast bol v Košickom (bez mesta Košice) a najnižší v Žilinskom kraji.
Celkové saldo rozpočtu bolo v jednotlivých rokoch kladné
Na druhej strane ale vyššie tempá rastu výdavkov municipalít na Slovensku v porovnaní s pomalšími tempami rastu príjmov mali za následok medziročné znižovanie salda rozpočtu municipalít celkom. Zatiaľ čo v roku 2009 prišlo v porovnaní s rokom 2008 k jeho zníženiu o 17,83 % v roku 2010 to bolo oproti roku 2009 zníženie až o 42,97 %.
Do zdrojov analýzy vstupovali finančné výkazy o plnení rozpočtu subjektu verejnej správy za 2 917 municipalít za rok 2010, za 2 912 municipalít za rok 2009 a za 2 916 municipalít za rok 2008. Výsledkom analýzy sú súhrnné údaje za municipality v SR celkom, respektíve za municipality podľa krajov a osobitne za Bratislavu hlavné mesto a Mesto Košice, ktoré majú štatút kraja.
Spoločnosť SCB – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku dvoch slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť bola založená v máji 2004 a jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.