BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Presadenie daňovo – odvodovej reformy v podobe, ako je pripravená, sa môže odzrkadliť aj v nižšej podpore vládnych strán či v ukončení činnosti niektorých podnikateľov. Aj na takéto možné dopady reformy upozornili občania ministerstvo financií vo verejnej diskusii. Napríklad vyhlásenie o možnej podpore ľavice, resp. že daný občan s podporou niektorej z vládnych strán skončil, sa v rámci verejnej diskusie objavilo dvanásťkrát. Medzi podnetmi, ktoré mali charakter vyjadrenia názoru a ktoré neobsahovali návrh na zmeny, sa objavilo päťkrát aj vyhlásenie, že v prípade presadenia reformy v navrhnutej podobe občan skončí so živnosťou.
Verejná diskusia k návrhu reformy daňovo – odvodového systému začala 7. apríla a trvala dva týždne. Celkovo sa do nej zapojilo 95 občanov a iných subjektov ako napríklad právnických osôb či združení. Rezort financií nakoniec z verejnej diskusie akceptoval dve pripomienky. Ministerstvo sa stotožnilo s názorom, aby sa možnosť uplatnenia odpočítateľnej odvodovej položky pri práci na dohodu vzťahovala aj na pracujúcich penzistov a druhou akceptovanou pripomienkou bolo, aby sa znížená 4,5-percentná sadzba na zdravotný odvod netýkala len ťažko zdravotne postihnutých osôb, ale aj invalidných dôchodcov. Koncepciou reformy daňovo-odvodového systému sa bude vláda Ivety Radičovej zaoberať na svojom rokovaní budúcu stredu.
Hlavným cieľom pripravovanej daňovo – odvodovej reformy je podľa ministerstva financií odstránenie pokrivenej solidarity a rôznych deformácií systému, zjednodušenie, zefektívnenie a sprehľadnenie systému, ako aj zabezpečenie jeho udržateľnosti z hľadiska tvorby zdrojov. Jednou zo zmien, ktorú prinesie reforma, je napríklad zavedenie superhrubej mzdy či prechod na jeden zdravotný a sociálny odvod. Súčasťou zmeny odvodového systému bude aj postupné znižovanie odvodového zaťaženia zamestnancov, a to celkovo najviac o štyri percentuálne body.
Viaceré zmeny sa dotknú aj podnikateľov či dohodárov. Najviac kritizovanou zmenou zo strany verejnosti v rámci verejnej diskusie bol pritom zámer zmeniť doterajší spôsob uplatňovania paušálnych výdavkov. Ministerstvo financií chce totiž zaviesť hornú hranicu pre súčasné 40-percentné paušálne výdavky, ktorá by mala byť 200 eur mesačne.