BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Občania Európskej únie si budú môcť po prvýkrát v histórii navrhnúť vytvorenie nových európskych zákonov. Legislatívny návrh dnes predstavila Európska komisia. „Keď som sa vo februári ujal svojho mandátu, stanovil som si uvedenie Európskej občianskej iniciatívy do života ako jednu z mojich priorít. Európska občianska iniciatíva ako jedna z inovácií Lisabonskej zmluvy prinesie Európskej únii nový element v podobe participatívnej demokracie,“ uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Je presvedčený, že práve uvedenie do praxe tohto nástroja predstavuje výrazný pokrok v demokratickom fungovaní EÚ. „Rovnako dúfam, že táto iniciatíva zintenzívni cezhraničnú diskusiu o tom, čo robíme v Bruseli a povedie k zlepšeniu legislatívnej tvorby prostredníctvom toho, že vezme do úvahy konkrétne problémy občanov EÚ,“ dodal.
Šefčovič verí, že Európsky parlament ako i členské štáty v rámci Európskej rady budú schopné prijať spomínaný návrh do konca roka a umožnia tak realizáciu prvých občianskych iniciatív začiatkom roka 2011. „Vďaka tomuto projektu bude môcť verejnosť vyzvať Európsku komisiu k predloženiu legislatívnych návrhov a to prostredníctvom občianskej iniciatívy podpísanej minimálne jedným miliónom občanov pochádzajúcich z najmenej jednej tretiny členských štátov, čo je v súčasnosti deväť krajín EÚ. Aby sme zabezpečili vznik skutočných paneurópskych iniciatív, náš návrh obsahuje podmienku minimálneho počtu signatárov pochádzajúcich z jednej členskej krajiny,“ prezentoval návrh Šefčovič.
Európska komisia si naďalej zachová plné právo navrhovať európsku legislatívu, novým záväzkom pre ňu bude seriózne posúdiť každú občiansku iniciatívu. „Po zozbieraní a overení dostatočného počtu podpisov EK zhodnotí, či návrh iniciatívy korešponduje s jej kompetenciami, a následne bude mať štyri mesiace na zrealizovanie ďalšieho postupu. Európska komisia bude môcť v ďalšej etape buď vypracovať nový legislatívny návrh založený na občianskej iniciatíve, preveriť opodstatnenosť nového legislatívneho návrhu prostredníctvom vypracovania dopadových štúdií alebo rozhodnúť, že nie je nevyhnutné prijať v danej oblasti nové legislatívne opatrenia. V každom prípade Komisia bude musieť svoj postup vysvetliť a zdôvodniť vo verejne prístupnom dokumente.,“ dodal.
Projekt Európskej občianskej iniciatívy je výsledkom širokej verejnej diskusie, na ktorej sa zúčastnilo okolo 330 jednotlivcov, organizácií či štátnych orgánov.
SITA