WASHINGTON 11. mája (WEBNOVINY) – Amerického prezidenta Baracka Obamu podporuje až 60 percent Američanov. To je najvyššie číslo za posledné dva roky. Nárast popularity Obamu sa dá podľa sociológov jednoznačne pripísať zabitiu šéfa teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina. Po dlhých mesiacoch je taktiež väčšina Američanov presvedčených, že Obama si zaslúži byť zvolený aj na ďalšie funkčné obdobie.
Najväčšie vrásky stratégom z radov opozičných republikánov však robí údaj, podľa ktorého už väčšina Američanov schvaľuje aj kroky Obamovej administratívy v oblasti hospodárstva. Práve to bola doteraz oblasť, v ktorej bola Obamova popularita veľmi nízka. Práve ekonomika je pritom kľúčovou témou, podľa ktorej sa Američania pri voľbách rozhodujú.
Podľa posledného prieskumu spoločnosti AfK pre tlačovú agentúru AP podporuje Obamove kroky v oblasti hospodárstva 52 percent Američanov. To je pre Obamu najlepší výsledok za celé funkčné obdobie, ak nerátame prvé týždne po nastúpení do úradu.
V zahraničnej politike je Obamova pozícia ešte silnejšia – až podľa 73 percent opýtaných je súčasný prezident schopný ochrániť krajinu pred teroristami.
USA mali plné právo zabiť bin Ládina
Spojené štáty mali „plné právo“ zabiť šéfa teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina. V stredu to v Moskve povedal novinárom ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Rusku podľa neho dokonca ani neprekáža, že Američania bin Ládina zabili, hoci bol neozbrojený.
„Nikto na svete nepochybuje, že bin Ládin je tou osobou, ktorá je zodpovedná za príšernú udalosť z 11. septembra a celý rad ďalších teroristických činov,“ vyhlásil Lavrov.Práve Lavrov pritom vždy v minulosti volil voči Spojeným štátom tie najtvrdšie slová. Teraz však, ako tvrdí, im niet čo vytknúť.
„Naša pozícia je veľmi jednoduchá: Po 11. septembri 2001 prijala Bezpečnostná rada OSN rezolúciu, podľa ktorej majú Spojené štáty právo na sebaobranu. A toto právo nie je limitované ničím,“ vyhlásil šéf ruskej diplomacie. Agentúra AFP v tejto súvislosti pripomína, že aj ruský parlament schválil v roku 2006 právnu normu, ktorá oprávňuje ruské silové zložky podnikať v zahraničí vojenské operácie na elimináciu teroristov.