OSLO 9. októbra (WEBNOVINY) – Nobelova cena za mier za rok 2009 poputuje do rúk úradujúceho amerického prezidenta Baracka Obamu. Vo viac ako storočnej histórii udeľovania ceny sa však vyskytlo iba málo prípadov, keď prestížne ocenenie získal líder, ktorý v danom momente pôsobil vo svojom úrade. Obamovi sa to podarilo ani nie po roku od nástupu do funkcie, nikto to nezvládol skôr. Obama je zároveň tretím úradujúcim americkým prezidentom, ktorý ocenenie získal, po Theodorovi Rooseveltovi a Woodrowovi Wilsonovi. Agentúra SITA prináša prehľad lídrov, ktorí podobne ako Obama získali Nobelovu cenu za mier v čase výkonu svojej funkcie.
1906
Theodore Roosevelt, vtedajší americký prezident, ktorý cenu získal za prínos k ukončeniu vojny medzi Ruskom a Japonskom. V tom čase bol v prezidentskom úrade šiesty rok.
1919
Thomas Woodrow Wilson, v tom čase americký prezident. Komisia ho ocenila za prácu pri vytváraní mierovej Versaillskej zmluvy, ktorá určila povojnové usporiadanie sveta. Wlilson taktiež rozhodujúcim spôsobom prispel k založeniu Spoločnosti národov, predchodkyni dnešnej Organizácie Spojených národov. Wilson bol vtedy v prezidentskom kresle šiesty rok.
1926
Aristide Briand, v tom čase francúzsky premiér. Cenu získal za Locarnskú zmluvu z roku 1925, ktorá upravila spoločné povojnové hranice medzi Nemeckom, Francúzskom a Belgickom. V čase udelenia ceny vykonával súčasne funkciu predsedu vlády aj ministra zahraničných vecí.
1971
Willy Brandt, vtedajší kancelár západného Nemecka. Cenu mu udelili za tzv. východnú politiku, teda za snahu o zblíženie s východným Nemeckom. Celý proces vyvrcholil až o takmer 20 rokov pádom Berlínskeho múra a zjednotením Nemcka.
1978
Cenu si rozdelili vtedajší egyptský prezident Anwar as-Sádát a izraelský premiér Menachem Begin za dohodu z Camp Davidu, ktorá mala viesť k mieru na Blízkom východe. Jej iniciátorom bol vtedajší americký prezident Jimmy Carter, laureát ceny za mier z roku 2002.
1987
Vtedajší kostarický prezident Oscar Arias Sanchéz získal cenu za prínos pri ukončení občianskych vojen pretrvávajúcich v niekoľkých krajinách strednej Ameriky v 70. a 80. rokoch 20. storočia.
1990
Posledný prezident vtedajšieho Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov získal cenu za reformy v rámci krajiny, ktoré nakoniec viedli k pádu Berlínskeho múru. Rok po tom, ako mu cenu udelili, sa Sovietsky zväz stal definitívne minulosťou.
1993
Frederik de Klerk, vtedajší prezident Juhoafrickej republiky, ktorý sa pričinil o pád apartheidu a prepustenie uväzneného Nelsona Mandelu, dostal cenu spoločne s Mandelom.
1994
Vtedajší izraelský premiér Jicchak Rabin, izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres a predseda
Palestínskej samosprávy Jásir Arafat získali cenu za opätovné úsilie nastoliť mier na Blízkom východe.
2000
Vtedajší juhokórejský prezident Kim Tä-džung získal ocenenie za usporiadanie prvého summitu medzi Južnou a Severnou Kóreou, kde sa stretol s Kimom Čong-ilom. Kim pôsobil vo funkcii prezidenta tretí rok.
2009
Americký prezident Barack Obama získal cenu za jeho diplomatické úsilie a prínos k svetovému mieru
SITA