BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Opozícia v parlamente neuspela ani s jednou z troch noviel zákona o cestnej doprave, ktorými chcela zmeniť podmienky vydávania licencií prevádzkovateľom v diaľkovej autobusovej doprave. Plénum tieto návrhy v utorok nepustilo do druhého čítania. Poslanec Miroslav Beblavý (Sieť) navrhoval, aby na vydanie licencie by mal mať prevádzkovateľ nárok po splnení podmienok. Samosprávne kraje totiž podľa súčasného zákona licenciu môžu vydať, ale nemusia. Zároveň sa mali v zákone vypustiť kritériá, ktoré krajom a mestám dávajú právomoc vyjadrovať sa subjektívne.
Nezaradený poslanec Martin Chren chcel v zákone o cestnej doprave presadiť, aby udeľovanie licencie v diaľkovej autobusovej doprave bolo automatické. Týkať sa to malo len prepravcov, ktorí sa zaviažu, že nebudú žiadať žiadnu dotáciu od krajov, miest alebo štátu na prevádzkovanie linky. Ani tento návrh však parlament nepustil ďalej.
Zámerom odmietnutého návrhu poslankyne Jany Kiššovej a poslanca Ľubomíra Galka bolo odstrániť v zákone niektoré deformácie, ktoré bránia podnikať v autobusovej doprave a likvidujú konkurenciu skôr, ako vznikne. Najpodstatnejšia mala byť zmena zameraná na presné určenie podmienok, kedy sa licencia neudelí, kým v ostatných prípadoch bude na ňu nárok.
„Zákon vytvára priestor pre subjektívne posudzovanie žiadateľov, pre bránenie vstupu konkurencie na trh. Je tak prekážkou a brzdou v slobodnom podnikaní a vytvára aj priestor pre korupciu a klientelizmus,“ uviedla Kiššová. Pre vágne definované kritériá podľa nej samospráva môže licenciu udeliť alebo neudeliť. Poslanci chceli v zákone vypustiť možnosť dopravného správneho orgánu ukladať žiadateľovi nezmyselné povinnosti, ktoré by mal vyriešiť trh, a zúžiť okruh dôvodov na odňatie licencie.