BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) – O obnovené cezhraničné železničné spojenie z bratislavskej Petržalky do susednej maďarskej Rajky majú cestujúci záujem. Vlaky na tejto trati sú po mesačnej prevádzke využité zhruba na šesťdesiat percent.
Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) obnovilo vlakové spojenie vlani v decembri takmer po desaťročí s cieľom lepšieho prepojenia regiónov a zároveň posilnenia prímestskej dopravy v hlavnom meste.
Nasadené sú počas dopravnej špičky
„Po mesiaci fungovania môžem s radosťou konštatovať, že to bolo správne rozhodnutie. Ľudia chcú cestovať vlakom, a nie tráviť svoj drahocenný čas napríklad v dopravných zápchach,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek. „Preto budeme naďalej podporovať ekologickejšiu železnicu a jej možnosti, ktoré nám prináša,“ uviedol.
Vlak v okrese Nitra zrazil 61-ročnú ženu, ťažkým zraneniam na mieste podľahla
Prvých desať vlakov v oboch smeroch premáva cez Rusovce, na spojnici bratislavskej Petržalky a maďarského Győru od 10. decembra 2017. Nasadené sú v čase dopravnej špičky, aby pokryli najväčšiu intenzitu a predpokladaný záujem o tento druh dopravy.
Ich vyťaženie dnes predstavuje takmer tri štvrtiny svojej kapacity, pričom najsilnejšie pondelky a piatky do Bratislavy výrazne prekračujú túto hodnotu. Dva z piatich spojov v každom smere jazdia ráno, dva popoludní a jeden večer.
Rastúca mobilita z Rajky do Bratislavy
„Vlakové spojenie je zároveň súčasťou Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja. Cestujúci na území Slovenska môžu využívať jeho výhody aj v rámci prestupu na linky MHD, čo prináša ďalšie zatraktívnenie tohto druhu dopravy,“ priblížila hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.
Ficova vláda odklepla Bratislave 11 miliónov eur na opravy ciest
Obnovené vlakové spojenie je výsledkom spoločných rokovaní ministerstva dopravy s maďarskou stranou. Dôvodom bola rastúca mobilita medzi Rajkou, Rusovcami a Bratislavou. Vlakové výkony na slovenskej strane sú poskytované na základe Zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme, prihraničnú dopravu na maďarskej strane zabezpečuje maďarsko-rakúska spoločnosť GySEV.
„Práve dohoda oboch strán umožňuje na tejto trati využiť aj relačné zľavy pre medzištátnu dopravu, čo je pozitívnym signálom pre cestujúcich,“ dodala Ducká.