O situácii v Poľsku sa bude hovoriť na pôde europarlamentu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tisíce oponentov novej vlády sa zišli na protestnom pochode
Foto: SITA/AP

Štrasburg 16. decembra (WebNoviny.sk) – Na januárovom plenárnom zasadaní Európskeho parlamentu (EP) sa bude diskutovať okrem iného aj o aktuálnej situácii v Poľsku.

Tento bod zaradia do programu schôdze na základe dnešného väčšinového rozhodnutia vedenia európskeho zákonodarného zboru, konkrétne predsedu EP, šéfov jednotlivých frakcií a zástupcu nezávislých europoslancov. Informácie priniesli tlačová agentúra PAP a spravodajská televízia TVN24 s odvolaním sa na hovorcu EP Jaumeho Ducha.

Hlavným dôvodom zaradenia tohto bodu do programu zasadania EP, ktoré sa uskutoční v dňoch 18.-21.1. 2016 v Štrasburgu, je podľa znalcov pomerov situácia okolo poľského ústavného súdu.

Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá zvíťazila v októbrových parlamentných voľbách a má aj podporu prezidenta Andrzeja Dudu, sa pokúša získať vplyv aj na ústavnom súde, a to spôsobom, ktorý kritici označujú za protiústavný a nedemokratický.

Bývalí poľskí prezidenti a ďalšie osobnosti vyjadrili v týchto dňoch svoje „obavy a nesúhlas“ so stratou vážnosti ústavného súdu krajiny vyplývajúcej z krízy, v ktorej sa v súčasnosti táto najvyššia poľská súdna inštitúcia nachádza.

Pod vyhlásenie sa podpísalo 15 politikov. Tí tvrdia, že rešpektovanie princípov právneho štátu je dôležité najmä vtedy, keď „je všetka moc v rukách jednej politickej strany“. Medzi signatármi vyhlásenia sú bývalí prezidenti Bronislaw Komorowski a Aleksander Kwasniewski, ako aj bývalí ministri zahraničných vecí Radek Sikorski a Grzegorz Schetyna.

Nová poľská jednofarebná vláda PiS pod vedením premiérky Beaty Szydlovej presadila novelu legislatívy o ústavnom súde, v duchu ktorej prezident vymenoval za ústavných sudcov jej nominantov. Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz v nedávnom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk označil aktuálne dianie v Poľsku slovami, že to „má charakter štátneho prevratu a je to dramatické“.

Szydlová v reakcii konštatovala, že je zlé, ak predseda EP hovorí podobným spôsobom o jednej z členských krajín. Od politika v takom exponovanom postavení v rámci Európskej únie by očakávala, že si svoj názor nebude vytvárať výlučne na základe mediálnych informácií. Predsedníčka poľskej vlády Schulzovi pripomenula nedávne voľby v Poľsku a ich výsledky a dala najavo, že očakáva jeho ospravedlnenie.

Najvyšší predstaviteľ EP odkázal v utorok prostredníctvom médií do Varšavy, že sa Poliakom nemieni ospravedlniť, pretože ich nekritizoval, kritike podrobil iba tamojšiu vládu. Schulz súčasne pripomenul, že mnohí Poliaci vyjadrili už pri protestných akciách nesúhlas s metódami súčasnej vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiMartin SchulzRadek Sikorski
Firmy a inštitúcie Európsky parlament