BRATISLAVA 14. apríla (WebNoviny.sk) – O najcennejší talár na Ústavnom súde SR zabojujú zatiaľ iba staronoví uchádzači. Pre agentúru SITA to potvrdil predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Róbert Madej (Smer-SD).
Všetci navrhnutí kandidáti sa už o miesto na košickom súde uchádzali v neúspešných predošlých voľbách. Do novej voľby boli nominovaní Robert Šorl, Peter Straka, Ladislav Duditš, Libor Duľa, Martin Vernarský, Michal Matulník a Martina Jánošíková.
Chýba ešte desať kandidátov
Národná rada SR má za úlohu zvoliť chýbajúcich desiatich kandidátov tak, aby mal prezident Andrej Kiska k dispozícii 18 mien. Z nich následne vymenuje polovicu na uvoľnených deväť miest. Parlamentní poslanci sa pokúšali zvoliť dostatočný počet uchádzačov už dvakrát.
Kým v prvej dvojkolovej voľbe neuspel žiaden kandidát, pri druhom hlasovaní boli zvolení ôsmi. Poslanci NR SR v tajnej voľbe, ktorá sa konala 3. apríla tohto roka, zvolili šiestich kandidátov, k Ivanovi Fiačanovi, Petrovi Molnárovi, Rastislavovi Kaššákovi, Ľubošovi Szigetimu, Daniele Švecovej a Michalovi Trubanovi pribudol 4. apríla Miloš Maďar a Pavol Malich.
Kritika prezidenta Kisku
Prezident Andrej Kiska až do súčasnosti nevymenoval žiadneho nového sudcu, hoci avizoval, že vymenovanie urýchli a nebude čakať na všetkých 18 mien.
Kiska označil voľbu v Národnej rade SR dokonca za nesplnenú povinnosť, keď poslanci v dvoch hlasovaniach našli iba osem kandidátov. Ústavný súd SR pritom od 16. februára funguje v značne obmedzenom režime, keď na ňom zostali pôsobiť iba štyria sudcovia z trinástich.
Na košickom súde tak v súčasnosti rozhoduje jeden trojčlenný senát v dvoch variantoch. Na fungovanie pléna Ústavného súdu SR je potrebný minimálny počet sedem sudcov, ktorí by navyše museli rozhodovať jednotne.
Na zvolenie minimálne 39 hlasov
Podľa platných pravidiel musia uchádzači splniť niekoľko zákonných predpokladov. Napríklad musia byť rešpektovanými osobnosťami z právnej obce, mať minimálne 40 rokov či absolvovanú 15-ročnú prax v právnickom povolaní.
Na zvolenie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Uchádzači musia tiež absolvovať verejné vypočutie pred parlamentným ústavnoprávnym výborom, ktoré sa už konalo dvakrát. Aj napriek tejto povinnosti má výbor v tomto smere iba poradnú funkciu, keď odobril aj kandidátov, ktorí sa na vypočúvaní nemohli zúčastniť pre práceneschopnosť či iné dôvody.
Oprávnené inštitúcie či jednotlivci môžu navrhovať uchádzačov do pondelka, 15. apríla do 16:00. Verejné vypočúvanie je naplánované predbežne na 2. a 3. mája tohto roka.