BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Nehovoriť o inceste v rómskej komunite len preto, že to je politicky nekorektné, je podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka pokrytecké. „Dostali by sme sa do pokryteckej schémy, v ktorej by sme neriešili problém. Keď ho nepomenujete, nie je čo riešiť,“ povedal šéf rezortu vnútra po stredajšom rokovaní vlády.
Prístup k rómskym deťom sa môže zmeniť, verí ombudsmanka
Európska komisia dvíha prst, Slovensko diskriminuje Rómov
Kaliňák je proti scestnému extrémizmu
Pred tým, že medzi Rómami dochádza k incestom oveľa častejšie ako v iných komunitách, nesmieme zatvárať oči, poznamenal. „Ak sa o tom nebude hovoriť, bude to prekvitať,“ doplnil.
Ako vysvetlil, „na jednej strane som veľmi tvrdo proti pravicovému extrémizmu, ale rovnako aj proti tomuto, pre mňa scestnému extrémizmu v tom, že nehovorme o veciach, ktoré sú v rómskej komunite problémové, pretože to je rasistické a xenofóbne“.
„Potom môžme vyškrtnúť z trestného zákona aj konkrétny paragraf o súloži medzi príbuznými, pretože aj ten je potom xenofóbny,“ pripomenul Kaliňák.
Eurokomisia vedie voči Slovensku konanie
Európska komisia začala voči Slovensku 29. apríla konanie pre nerovnaký prístup k vzdelávaniu rómskych detí. Slovenská vláda ospravedlňovala podľa informácií z médií nadmerné počty rómskych detí v špeciálnych školách a triedach tvrdením, že medzi slovenskými Rómami je vyšší výskyt geneticky podmienených porúch, lebo je u nich najvyšší koeficient príbuzenského kríženia v Európe.
Píše sa to vo vyhlásení troch mimovládnych organizácií, ktoré agentúre SITA poskytla Lucia Bernátová z Amnesty International Slovensko. Mimovládne organizácie – Európske centrum pre práva Rómov, Amnesty International a Nadácia otvorenej spoločnosti preto vládu vyzvali, aby upustila od argumentovania incestom pre ospravedlňovanie segregovaného vzdelávania rómskych detí na Slovensku.
Slovenská republika porušila podľa Európskej komisie antidiskriminačnú legislatívu Európskej únie diskrimináciou rómskych detí na školách. Po Českej republike sme tak druhým štátom, voči ktorému komisia vedie v tomto prípade konanie.