O digitálne rozprávky Pavla Dobšinského je rekordný záujem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dobsinsky
Historické vydanie rozprávok Pavla Dobšinského Slovenské povesti, ktoré sprístupnila v digitálnej podobe verejnosti Slovenská národná knižnica (SNK) na svojej webstránke. Ide o štyri zbierky rozprávok a povestí z rokov 1880 až 1928, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana. Bratislava, 18. marec 2013. Foto: SITA/ Slovenská národná knižnica

BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Zverejnenie zdigitalizovaných zbierok rozprávok Pavla Dobšinského Slovenskou národnou knižnicou (SNK) vyvolalo obrovský záujem verejnosti.

Zdigitalizované rozprávky zverejnila SNK v rámci projektu Digitálna knižnica a digitálny archív 15. marca na svojej webstránke.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa SNK Miriam Štefková, návštevnosť webstránky http://www.snk.sk, respektíve http://www.dikda.sk vzrástla 18. marca po vydaní správy o zverejnení rozprávok na stiahnutie z priemerných 18 až 19 návštev na vyše 1 300 návštev.

V deň vydania tlačovej správy o možnosti sťahovania zdigitalizovaných Dobšinského rozprávok v pondelok 18. marca zaznamenali na webovej stránke národnej knižnice 1 383 návštev. Z toho unikátnych návštevníkov bolo 1 342. Pre porovnanie, týždeň predtým od 11. marca do 17. marca bolo na webe SNK 125 návštev, čo je denne v priemere 17,86 návštev.

Rozprávky sa sťahovali po celom svete

Dobsinsky
Foto: SITA/ Slovenská národná knižnica

Za celý február bola návštevnosť webu SNK 539, čo predstavuje denný priemer 19,25 návštev, priblížila záujem o webstránku Slovenskej národnej knižnice Štefková. ´

Generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová doplnila, že rozprávky si okrem používateľov zo Slovenska (87%) sťahovali aj používatelia z USA, Českej republiky, Veľkej Británie, Kanady, Nemecka, Francúzska, Talianska, Belgicka, Nórska, Rakúska, Švajčiarska, Srbska, Poľska, Mexika a Austrálie.

Zaujímavosťou boli zaznamenané návštevy z Brazílie, zo Saudskej Arábie a z Kolumbie. Pritom používatelia vstupovali na webstránku SNK zo všetkých typov zariadení, z počítačov, mobilných telefónov aj tabletov.

Na webstránke národnej knižnice sa od piatku 15. marca nachádzajú štyri zbierky Pavla Dobšinského – Prostonárodnie obyčaje, povery a hry slovenské, 1880; Prostonárodné Slovenské Povesti (Sošit 2.), 1928; Prostonárodné Slovenské Povesti (Sošit 1.), 1919 a Prostonárodnie Slovenské Povesti (Sošit 5.), 1906. Nájsť sa dajú na internetovej adrese – http://dikda.eu/slovenske-rozpravky-na-stiahnutie/.

Rozprávky SNK sprístupnila k 185. výročiu narodenia najvýznamnejšieho zberateľa slovenskej ľudovej slovesnosti Pavla Dobšinského, ktoré sme si pripomenuli 16. marca. Zdigitalizované historické vydania Dobšinského rozprávok, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, ide o tzv. voľné diela, sú prvou konkrétnou ukážkou digitalizácie v SNK.

Diela sa snaži dostať do najautentickejšej podoby

Voľne sprístupňovať zdigitalizované diela je možné, až keď sa stanú z pohľadu autorských práv voľnými, t.j. po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov. Komplexné riešenie sprístupňovania diel, ktoré sú ešte autorskoprávne chránené, bude predmetom rokovaní a dohôd s nositeľmi autorských práv, ich ochrannými organizáciami, ministerstvom kultúry ako príslušným orgánom štátnej správy pre oblasť autorského práva či Národným osvetovým centrom ako realizátorom národného projektu Centrálna aplikačná infraštruktúra a registratúra, v rámci ktorého sa budú zdigitalizované diela sprístupňovať,“ informovala ďalej Miriam Štefková. Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) a jeho rozpočet je 49,5 milióna eur.

SNK zverejnila spomínané zbierky Pavla Dobšinského v minimálnej kvalite 96 dpi, čím chce zlepšiť možnosť ich sťahovania. „Keďže ide o historické vydania, snažili sme sa ich zverejniť v čo najautentickejšej podobe, t.j. napríklad aj s presvitaním textu, ktorý je spôsobený vlastnosťami papiera, na ktorom sú originálne diela vytlačené. Jedným z cieľov projektu je zachovať digitálnu kópiu reálneho objektu, vrátane mnohých charakteristík fyzických objektov“, vysvetlila generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Dobšinský
Firmy a inštitúcie SNK Slovenská národná knižnica