LONDÝN 12. mája (WEBNOVINY) – Líder britských Liberálnych demokratov Nick Clegg bude v novej vláde zastávať funkciu vicepremiéra. V utorok o tom informoval hovorca úradu britského premiéra, ktorého tlačová agentúra AFP nemenuje. Vymenovanie Clegga za vicepremiéra podľa neho „s potešením“ schválila kráľovná Alžbeta II. Ako doplnil, Liberálni demokrati sa dohodli na obsadení piatich postov v koaličnej vláde s konzervatívcami, ktorých líder David Cameron sa stal novým britským premiérom.
Vystúpenie nového premiéra Veľkej Británie Davida Camerona, lídra konzervatívcov, po stretnutí s Alžbetou II. v Buckinghamskom paláci.
Liberáli v Británii idú do vlády
Britskí Liberálni demokrati v stredu nadránom schválili koaličnú zmluvu s Konzervatívnou stranou a rozhodli tak, že sa stanú súčasťou budúcej britskej vlády. Ako uviedol hovorca strany, koaličnú zmluvu schválil potrebnou dvojtretinovou väčšinou hlasov parlamentný klub strany, ako aj jej výkonný výbor.
Veľká Británia tak bude mať koaličnú vládu prvýkrát od konca 2. svetovej vojny. Predseda liberálov Nick Clegg bude podľa koaličnej zmluvy podpredsedom vlády, okrem toho bude mať strana štyroch ministrov. Cameronova Konzervatívna strana ešte v utorok potvrdila mená nových ministrov zahraničných vecí a financií. Rezort diplomacie povedie bývalý stranícky líder William Hague, ktorý je známy svojimi euroskeptickými vyjadreniami. Od roku 2005 pôsobil ako tieňový minister zahraničných vecí, pričom patrí medzi najpopulárnejších konzervatívnych politikov. Ministerstvo financií bude riadiť doterajší tieňový minister George Osborne.
Ako informuje britská vysielacia spoločnosť BBC, obe strany sa v zmluve dohodli na znížení schodku štátneho rozpočtu, ako aj na tom, že oproti pôvodným plánom labouristov, ktorí od kormidla odchádzajú, sa nebudú ďalej zvyšovať odvody na sociálne a zdravotné poistenie.
Liberáli si do koaličnej zmluvy presadili referendum o zmene volebného systému. Ten súčasný, čisto väčšinový, totiž stranu znevýhodňuje a hodí sa len dvom najväčším stranám, konzervatívcom a labouristom. Okrem toho sa do koaličnej zmluvy dostalo aj to, že parlamentné voľby bude po novom vypisovať premiér v presne určenom čase. Doteraz mohli premiéri vyhlasovať voľby takmer na hocikedy, čo často využívali takým spôsobom, že volili termíny, ktoré sa hodili ich stranám.
Konzervatívci si zas do koaličnej zmluvy pretlačili obmedzenie počtu prisťahovalcov z krajín, ktoré nepatria do EÚ. S týmto bodom pôvodne liberáli nesúhlasili, nakoniec však ustúpili. Ďalším kompromisom zo strany liberálov je ich súhlas s tým, že až do konca tohto volebného obdobia nebudú žiadať prijatie eura.
SITA/AFP