BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Slovenská hudobníčka, spisovateľka a herečka Dorota Nvotová v pondelok vydala svoj tretí album Just! (2012).
Štúdiovku obsahujúcu 11 skladieb nahrávala vo februári s nepálskymi inštrumentalistami v meste Pokhara, ktoré sa nachádza približne 200 kilometrov západne od metropoly Káthmándú. Podľa jej vlastných slov album vznikal za naozaj šialených podmienok.
„Bolo to štúdio bratranca gitaristu, ktorý si celý život chcel zriadiť štúdio a nakúpil si kopec vecí. Mal dobrý mikrofón za dvetisíc eur, odposluchy a tak, ale nemal žiadne know-how. Zvukárom bol len 19-ročný chlapec, ktorý síce vedel robiť s počítačom, no predtým vôbec nič nenahrával,“ povedala muzikantka v rozhovore pre agentúru SITA. Zrejme aj preto v štúdiu chýbala taká základná vec, akou je MIDI kábel.
Nabúchala som to sama
Zaujímavým zistením pre Nvotovú bolo aj to, že tamojší hudobníci nemali skúsenosť s nahrávaním bicích.
„Bubny nahrávali všetci prvýkrát v živote. V Nepále sa totiž nič také nerobí, nahrávajú sa tam vždy bubny zo samplov, lebo oni to jednoducho nevedia nazvučiť. Ja som si teda našla na internete manuál a spojila som sa s kamošmi zvukármi a bubeníkmi. V štúdiu sme potom za chodu postavili zvukotesnú miestnosť. Neverila som, že sa to bude dať počúvať,“ povedala rodáčka z Považskej Bystrice. Ani to však nebolo všetko.
„Faktom je aj to, že Nepálčania nemajú džezové cítenie. Oni sú rockeri, všade po baroch hrávajú Deep Purple a podobné veci. Akonáhle všade príde nejaký shuffleový rytmus, sú z toho hotoví. Gitarista nie, ten na to bol zvyknutý, ale ostatní chalani z toho boli vyhúkaní. Keď som napríklad potrebovala v pesničke Les, ktorá je taká swingová, zahrať čosi iné, bubeník to vôbec nevedel. Nakoniec to dopadlo tak, že som to nabúchala ja, aj keď nikdy predtým som na bubny nehrala.“ pokračovala hudobníčke vo vymenúvaní problémov, ktoré ju v Nepále stretli.
Nahrávanie komplikovali výpadky prúdu
„Najväčším problémom boli ale výpadky prúdu. Tie sú v Nepále najväčšie vo februári a v marci, kedy sú hladiny riek najnižšie a nepracujú tak vodné elektrárne. Vtedy tam je pätnásť až šestnásť hodín denne výpadok, čiže nám na prácu zostávalo asi osem hodín a aj to v noci. Museli sme teda kúpiť invertor s batériami. Baterky sa dobíjali počas tých ôsmich hodín prúdu, pričom vydržali asi štyri hodiny. Čiže pracovali sme dvanásť hodín, no nie vtedy, keď sme chceli, ale keď sme mohli. Nemali sme deň a noc, sobotu a nedeľu, všetko sa riadilo podľa dostupnosti elektriny. Spali sme v štúdiu, a keď sa v ňom zažala žiarovka, bolo to znamenie, že máme prúd, tak sme vstali a začali sme robiť,“ opísala proces vzniku nahrávky speváčka, ktorá je autorkou všetkých textov aj hudby na albume.
Dvadsaťdeväťročná hudobníčka sa po strastiplnom nahrávaní rozhodla nakoniec zveriť mixáž a mastering do rúk profesionálov. Mesačná práca v KJC Studiu v Káthmándskom džezovom konzervatóriu to podľa nej celé zachránila.
Just! nie je žiadne etno
Aj keď by sa mohlo zdať, že prítomnosť nepálskych hudobníkov bude mať vplyv na výslednú podobu albumu, nahrávka Just! nie je žiadne etno.
„Len preto, že žijem v Ázii, nebudem mať citaru v každej pesničke. Bola som vychovaná na rocku a džeze a to sa nebude meniť. Ja neprezliekam kabáty. Ten album je iný v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma, ale nie je to tým, že by bol orientálny. Ja som to nahrala v Nepále nie preto, aby ho tam bolo cítiť, ale preto, že tam žijem“.
Novinka je v porovnaní s jej dvoma predchádzajúcimi nahrávkami veselšia, čo dokazuje aj úvodný singel Cornflakes. Nvotová to prisudzuje obdobiu, v ktorom album vznikal.
„Ide to so životom. Ja som vždy písala o svojom živote, veď o čom už mám písať, a tak sa mi teda život vyvinul. Posledné roky boli fajn, nemôžem sa sťažovať,“ uviedla hudobníčka, ktorá v Nepále pracuje ako sprievodkyňa a prevádzkuje tam aj detský domov.
Dorota Nvotová – Cornflakes
Trojica Nepálčanov príde na Slovensko
Kým pochmúrnejšie skladby naspievala prevažne v slovenčine, lovesongy majú anglické texty.
„Automaticky keď myslím na lásku, myslím po anglicky. Inak, vedela som, že asi polovica z pesničiek musí byť po anglicky, pretože v opačnom prípade by to tých Nepálčanov nebavilo,“ poznamenala dcéra muzikanta Jara Filipa a herečky Anny Šiškovej, ktorá sa pred dvoma týždňami vydala za Angličana Johnnyho Rowetta.
Ak sa nič neočakávané nestane, tak gitarista Bishnu Gurung, basgitarista Arjun Gurung a bubeník Bimal „BB“ Paryiar prídu už čoskoro na Slovensko, aby novinku Just! predstavili naživo.
Zatiaľ je potvrdených asi sedem koncertov vrátane vystúpení na PoKe festivale v Drienovskej Novej Vsi a na Pohode v Trenčíne, kde album aj pokrstia.
„Verím tomu, že nahrávanie pre nich bolo stresujúce, no na druhej strane sú teraz na ten album pyšní. Všade s tým chodia, majú to CD dokonca ako profilovku na Facebooku.“ Tak ako bol pre Nvotovú kedysi exotický Nepál, tak bude pre nich exotické Slovensko. Trojica Nepálčanov totiž príde po prvý raz nielen na Slovensko, ale aj do Európy.