Ministerstvo kultúry SR (MK SR) upozorňuje, že i päť rokov po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej čelí novinárska obec útokom politikov aj verejnosti. Vyplynulo to z výsledkov prieskumu Investigatívneho centra Jána Kuciaka o bezpečnosti novinárov na Slovensku, ktoré boli predstavené na Media Freedom Conference organizovanej rezortom kultúry.
Problém s bezpečnosťou novinárov
V statuse na sociálnej sieti ministerstvo dodalo, že problém s bezpečnosťou novinárov je celosvetový a počet zabitých novinárov v roku 2022 vzrástol. Počas neho prišlo o život 86 novinárov, čo je markantný nárast oproti trom predošlým rokom.
Vinníkmi smrti Jána a Martiny podľa Matoviča sú Fico s Pellegrinim, lebo stvorili megastroj korupcie (video+foto)
Rezort uviedol, že v mediálnej oblasti vyvíjajú aktivitu. Pripomenul, že minulý rok bola prijatá nová mediálna legislatíva z ich dielne.
Posilnenie ochrany
„Významnou súčasťou nového mediálneho zákona je aj posilnenie ochrany novinárov/-k cez ochranu zdroja, zabezpečenie takejto ochrany aj pre tých, ktorí sú súčasťou on-line spravodajských portálov, efektívnejšie zakročenie proti šíreniu dezinformácií či podporu redakčnej nezávislosti,“ priblížilo MK SR.
„Rovnako ako v roku 2018 ľudia na celom Slovensku protestmi dávali jasne najavo svoj nesúhlas, musíme plniť Jánov odkaz i dnes – odhaľovať pravdu a nebyť voči zlu ľahostajní. Ján, Martina, nikdy nezabudneme,“ uzavrelo ministerstvo status.
Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.