Novinárov odpočúvali aj za Ficovej vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Novinari
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Exminister obrany Jaroslav Baška (Smer-SD) priznáva, že aj za vlády Roberta Fica odpočúvalo Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) novinárku.

Podľa neho v roku 2007, keď bol ministrom obrany František Kašický, odpočúvali redaktorku Žurnálu Patríciu Poprockú (Ďuriškovú), ktorá je v súčasnosti vedúcou domáceho oddelenia v denníku Pravda.

Baška však tvrdí, že to bolo zákonné a odmieta daný odposluch porovnávať s odposluchom za ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS).

Nasadenie ITP prostriedku súviselo so zverejnením časti dokumentov, ktoré obsahovali informácie o pôsobení cudzích spravodajských služieb na Slovensku, teda o ohrození bezpečnosti štátu. Podklady o úniku utajovaných informácií zdokumentované vtedajším VOS boli následne v zmysle zákona odstúpené orgánom činným v trestnom konaní, ktoré začali trestné stíhanie za prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a za ktoré Národný bezpečnostný úrad uložil pokutu 15-tisíc korún,“ uviedol Baška vo vyhlásení, ktoré poslal agentúre SITA.

Sledovali ju doma i v práci

Hospodárske noviny uviedli, že rovnako ako teraz, aj vtedy VOS riešila možný únik utajovaných skutočností z rezortu obrany. Súd podľa dokumentu vyhovel piatimi rozhodnutiami žiadostiam VOS. Okrem odpočúvania dvoch telefónov Poprockej dovolil aj „vyhotovovanie obrazových a zvukových záznamov“.

Redaktorka mala byť podľa informácií HN takto sledovaná priamo vo svojom obydlí. Poprocká bola v tom čase redaktorkou týždenníka Žurnál. Podobne ako dnes Pravda, týždenník Žurnál vtedy kriticky sledoval dianie vo vojenskej kontrarozviedke. Okrem odpočúvania dvoch telefónov Poprockej dovolil aj „vyhotovovanie obrazových a zvukových záznamov“.

Prievan v tajných trezoroch

Poprocká so súčasnou šéfredaktorkou Pravdy Norou Sliškovou 29. marca 2007 napísali článok Prievan v tajných trezoroch. V článku odkryli, že utajované dokumenty Vojenského obranného spravodajstva voľne kolujú po verejnosti namiesto toho, aby boli ukryté v trezoroch.

Sledovanie Poprockej sa podľa Hospodárskych novín uskutočnilo od mája do júla 2007 a potom od augusta do septembra 2007. NBÚ Duriškovú aj Sliškovú potrestal v októbri 2007 pokutou po 15-tisíc korún za to, že v článku zverejnili utajované skutočnosti. Rozhodnutie dodnes nie je právoplatné. „Nevedeli sme o tom. Odpočúvanie novinárov je neprípustné. Ak je to pravda, je to pre nás ďalšia šokujúca správa o tom, čo sa deje a dialo v tomto štáte,“ zareagovala na otázku HN šéfredaktorka Pravdy.
Fico
Foto: SITA/Michal Burza

„Pýtať by ste sa teraz mali iných,“ uviedol k dokumentu, ktorý majú HN, hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf.

Noviny pripomínajú, že predseda Smeru Robert Fico odpočúvania novinárov označil za útok na demokraciu.

Doslova uviedol, že Galko sa zbláznil. V parlamente Galka ostro kritizoval aj jeho predchodca Jaroslav Baška (Smer).

„Ja sa k tomu neviem vyjadriť,“ reagoval v utorok na informáciu, že VOS z rovnakého dôvodu odpočúvala tú istú novinárku i v roku 2007, keď bol štátnym tajomníkom rezortu. Zdôvodnil to tým, že VOS bola podriadená priamo ministrovi obrany. „Takéto veci by mal potvrdiť exminister Kašický, ktorý bol odvolaný Robertom Ficom. Naďalej trvám na tom, že za mňa sa novinári neodpočúvali,“ uviedol Baška.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František KašickýJaroslav BaškaRobert Fico