Bieloruské úrady v stredu vykonali razie u desiatok novinárov a aktivistov. O zrejme najväčšom záťahu na bieloruský disent v rámci jedného dňa za uplynulé tri mesiace informovala ľudskoprávna skupina Viasna.
Počas prehliadok v najmenej deviatich veľkých mestách podľa nej úrady nezávislým novinárom, obhajcom ľudských práv a aktivistom zhabali telefóny a počítače a tiež ich vypočuli. V hlavnom meste Minsk sa úrady zamerali na desať ľudí obvinených z financovania protivládnych protestov a šírenia extrémistických informácií.
Lukašenko reaguje na kroky NATO, Rusku ponúka umiestnenie jadrových zbraní v Bielorusku
Úrady označili za extrémistické zhruba 300 četov v komunikačnej aplikácii Telegram. Používateľom týchto četov hrozí v prípade odsúdenia až sedem rokov za mrežami.
Nezávislá novinárka
Jednou zo spomenutých novinárov je aj Larysa Ščyrakovová, ktorú vypočuli po niekoľkohodinovej prehliadke jej domu v meste Homeľ. Nezávislá novinárka svojho času pracovala pre televíziu Belsat, ktorú tiež úrady označili za extrémistickú.
Lukašenko obvinil Litvu, že na jeho stranu hranice prehadzuje telá mŕtvych migrantov
„Vyvíjali na mňa tlak, aby som sa priznala k financovaniu protestov, ale odmietla som. Vzali mi telefón, audio a video vybavenie, ktoré bolo po dvoch predchádzajúcich raziách stále v mojom dome,“ povedala novinárka pre agentúru AP.
Nová vlna represií
Podobné skúsenosti mali aj aktivisti a novinári v Breste, Vicebsku, Grodne, Mahiľove, Mazyre a ďalších mestách. Razie sa zamerali aj na lídrov regionálnych pobočiek Zjednotenej občianskej strany, najstaršej opozičnej strany v Bielorusku, v Homeli a Rečyci.
„Nová vlna represií ukazuje, že sa úrady v Bielorusku necítia sebaisto a sú nútené pritiahnuť skrutky, pretože nespokojnosť v krajine rastie. Situácia s občianskymi slobodami a ľudskými právami v Bielorusku sa rýchlo zhoršuje, blíži sa k štandardom Severnej Kórey,“ povedal pre APv telefonáte z litovského Vilniusu líder strany Anatolij Lebedko.