Policajti, ktorí nastúpia do služby 1. októbra 2024 do 31. decembra 2025 budú môcť požiadať o dočasný náborový príspevok vo výške 5 000 eur. Rozhodla o tom v stredu vláda, keď odobrila novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície z dielne rezortu vnútra. Kabinet zároveň odsúhlasil, aby sa návrh prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní.
Pokiaľ policajt príspevok obdrží, bude podľa novely povinný po dobu piatich rokov odo dňa jeho priznania zotrvať v služobnom pomere. V opačnom prípade bude musieť príspevok alebo jeho pomernú časť vrátiť.
Zvýši sa aj príspevok na bývanie
O stabilizačný príspevok v rovnakej výške môžu požiadať aj policajti, ktorých služobný pomer trvá do 30. júna 2025 aspoň 20 rokov. V prípade obdržania príspevku je takýto policajt povinný ostať v zbore tri roky. Oba spomenuté príspevky môžu za rovnakých podmienok obdržať aj ozbrojení príslušníci finančnej správy.
Stabilizačný príspevok je výsmechom pre policajtov, Šutaj Eštok by mal podľa SaS odstúpiť
Na základe novely sa tiež príspevok na bývanie pre príslušníkov Policajného zboru zvýši z maximálnych 500 na 700 eur. Predmetný príspevok má byť po novom viazaný výlučne na miesto výkonu služby policajta, aby ním služobný úrad v rámci starostlivosti o príslušníkov mohol čiastočne kompenzovať náklady príslušníka spojené s bývaním v konkrétnom regióne. Rovnaký príspevok môže na základe novely poberať aj príslušník finančnej správy.
Osobný príplatok policajtovi vyplatia ihneď
Novela takisto zavádza zmenu, na základe ktorej bude môcť byť osobný príplatok policajtovi vyplatený ihneď po jeho prijatí a zaradení do prípravnej štátnej služby, a nie až po uplynutí skúšobnej doby, ktorá môže byť určená až na 18 mesiacov.
Úrad vlády predstavil koncepčný materiál na zlepšenie pracovných podmienok pre príslušníkov silových zložiek (video + foto)
„Uvedeným opatrením v oblasti odmeňovania sa podporí motivácia vykonávať v služobnom pomere také pozície, ktorých obsadenie je problematické najmä z dôvodu vyššej konkurencieschopnosti súkromného sektora,“ vysvetlilo ministerstvo vnútra.