BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Za výhru geopolitiky Západu nasledovanú majetkovým prevratom, za ktorý nesie zodpovednosť nemalý počet vtedajších vysokých štátnych funkcionárov, považuje Klub komunistov Slovenska (KKS) 17. november 1989. Tzv. nežná revolúcia podľa komunistov priniesla mnohým ekonomické problémy, zvýšila chudobu a zhoršila medziľudské vzťahy. Uvádza sa to vo vyhlásení KKS k výročiu 17. novembra 1989, ktoré agentúre SITA poskytol Klub komunistov Slovenska.
Od Nežnej revolúcie uplynulo 26 rokov
KSČ nebola pripravená podeliť sa o moc, tvrdí historička
Klub komunistov Slovenska si myslí, že 17. november 1989 sa stal cestou k horším medziľudským vzťahom, k väčším obavám o svoju bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych. „Výsledok tejto katastrofy dnes na Slovensku pociťujú státisíce ľudí, ktorí sú buď bez práce, alebo ich pracovné podmienky hraničia s ľudskou dôstojnosťou,“ tvrdia komunisti.
Podľa nich je „priamym následkom prechodu ku kapitalizmu nárast príjmovej nerovnosti a znevýhodňovanie chudobných aj v zabezpečovaní takých základných potrieb, akými sú bývanie, lekárska starostlivosť či vzdelanie. Ekonomické dôvody komplikujú mladým založiť si rodinu, a pokiaľ ju majú, plnohodnotne sa jej venovať. Nízke dôchodky robia z ľudí, ktorí celý život pracovali, najväčších chudákov spoločnosti“.
sa v ČSSR začala nežná revolúcia, udalosti, počas ktorých sa zrútil komunistický režim. 17. novembra 1989 zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939 a brutálny policajný zákrok proti nim na pražskej Národní třídě vyvolal rozhorčenie celej verejnosti a ďalšie protesty.
K štrajku na vysokých školách v Československu sa pridali herci a od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN). 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk. 29. novembra Federálne zhromaždenie ČSSR zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú verejnosť odmietla.
10. decembra prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom. V ten istý deň prezident Gustáv Husák odstúpil a 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.