BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Návrh novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii z dielne Ministerstva spravodlivosti SR by mal umožniť zrušenie konkurzov, ktoré začali pred jeho navrhovanou účinnosťou. Zároveň zavádza možnosť popierania pohľadávok medzi jednotlivými veriteľmi medzi sebou, čo môže mať za dôsledok aj predlžovanie konkurzov. Vyplýva to zo stanoviska k novele zákona, ktorú agentúre SITA poskytla právna kancelária Rowan Legal.
Možnosť zrušenia konkurzu, ktorý začal pred navrhovanou účinnosťou novely zákona, navrhol rezort spravodlivosti podľa právnej kancelárie preto, že absencia dôvodu pre zrušenie konkurzu v súčasnej právnej úprave spôsobuje problémy. Súdy totiž v prípadoch nespĺňajúcich podmienky na konkurz nemali zákonný dôvod pre jeho zrušenie a zastavenie konania. “Medzi takéto prípady patrí napríklad situácia, že sa v konkurznom konaní neprihlásil ani jeden veriteľ alebo úpadca nie je v úpadku,“ vysvetlila Barbara Meinl z právnej kancelárie Rowan Legal.
Novela obsahuje i novú všeobecnú úpravu lehôt. “Zaujímavé je ustanovenie, podľa ktorého sa do lehoty ustanovenej súdu započítavajú len pracovné dni. Pre ostatné subjekty, napríklad konkurzného správcu alebo účastníkov konkurzu, však takéto počítanie lehôt neplatí. Takéto riešenie v praxi nie je úplne štandardné,“ uviedla Meinl.
Pozitívne možno podľa stanoviska kancelárie Rowan Legal hodnotiť snahy o posilnenie postavenia veriteľov najmä prostredníctvom zmien v úprave veriteľských návrhov. Podľa navrhovanej právnej úpravy na podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu stačí, ak možno odôvodnene predpokladať platobnú neschopnosť alebo predlženie dlžníka. Pri preukazovaní platobnej neschopnosti už bude stačiť písomná výzva jedného z najmenej dvoch veriteľov. “Predmetnou úpravou sa má v praxi dosiahnuť reálne umožnenie veriteľom domáhať sa ochrany svojich práv prostredníctvom veriteľských návrhov na vyhlásenie konkurzu. Ich podávanie je pritom podľa súčasnej právnej úpravy takmer neuskutočniteľné,“ konštatuje Barbara Meinl.
Legislatívna zmena zavádza aj možnosť popretia pohľadávky zo strany iných veriteľov, kým doteraz mal túto právomoc len správca. Veritelia sa tak môžu dohodami o popretí niektorých pohľadávok snažiť získať väčší diel konkurznej podstaty. Novela však zavádza aj možnosť ochrany pred takýmto snažením, a to prostredníctvom incidenčného konania. Na jeho využitie je však potrebných niekoľko úkonov aj zo strany správcu a súdu, čo môže konkurzy predlžovať. Rizikom samozrejme je, že incidenčné konania budú predlžovať samotné konkurzné konanie,“ konštatuje advokátka Barbara Meinl.
Novela tiež navrhuje vypustiť ustanovenie, umožňujúce dlžníkovi odvrátiť vyhlásenie konkurzu zaplatením všetkých splatných pohľadávok veriteľov, ktorí sú účastníkmi konkurzného konania. “Dôvodom má byť skutočnosť, že konkurzné konanie nemá riešiť individuálne uspokojovanie pohľadávok veriteľov, ale dlžníkov úpadok,“ komentovala návrh Barbara Meinl v stanovisku právnej kancelárie Rowan Legal.
Navrhovaná úprava správcovi priznáva vždy možnosť doručiť písomnosť zverejnením v Obchodnom vestníku, čím sa má zabrániť prípadným obštrukciám spočívajúcim v nepreberaní písomností ich adresátmi. Lehota na vyhlásenie konkurzu sa navrhuje predĺžiť z 30 na 45 dní od ustanovenia predbežného správcu.
Legislatívny návrh si ako jeden zo svojich cieľov stanovuje preferovanie reštrukturalizácie pri riešení nepriaznivej finančnej situácie hospodárskych subjektov. Upravuje prihlasovanie pohľadávok v reštrukturalizácii, pričom tieto sa majú prihlasovať na súde. Účinnosť novely ako celku sa síce navrhuje od 1. apríla, no u prevažnej časti novely to má byť až od 1. septembra tohto roka.
Prijatie navrhovanej právnej úpravy by pri uspokojovaní zároveň zvýhodňovalo zamestnancov pred ostatnými nezabezpečenými veriteľmi. Vláda na minulotýždňovom rokovaní o tejto novela narazila podľa premiéra Roberta Fica aj na problémy v sociálnej oblasti. Rokovanie kabinetu tak bolo prerušené aj napriek tomu, že návrhom sa mala následne zaoberať Národná rada SR v skrátenom legislatívnom konaní. Novelou zákona o konkurze a reštrukturalizácii by sa mala v utorok zaoberať aj tripartita.
SITA