Nobelovu cenu za mier tento rok získal etiópsky premiér Abiy Ahmed za jeho úsilie o dosiahnutie mieru a medzinárodnej spolupráce, a to „najmä pre jeho rozhodnú iniciatívu na vyriešenie pohraničného konfliktu so susednou Eritreou„.
Nórska Nobelova komisia touto cenou zároveň uznáva všetky zúčastnené strany snažiace sa o mier a zmierenie v Etiópii a v regiónoch východnej a severovýchodnej Afriky.
Prijali podmienky mierovej dohody
Úmysel obnoviť mierové rozhovory s Eritreou oznámil Ahmed v apríli 2018, keď sa stal premiérom Etiópie. Diplomatický odmäk medzi Eritreou a Etiópiou nastal, keď Ahmed v júni toho roku oznámil, že krajina prijíma podmienky mierovej dohody, ktorá v roku 2000 ukončila dvojročnú pohraničnú vojnu.
Klimatická aktivistka Greta Thunbergová získala alternatívnu Nobelovu cenu
V spolupráci s eritrejským prezidentom Isaiasom Afwerkim vypracovali princípy mierovej dohody a tie zapracovali do deklarácií, ktoré podpísali vlani v júli v eritrejskej Asmare a v septembri v saudskoarabskej Džidde.
Vyzdvihli aj Ahmedove reformy
Nórska Nobelova komisia okrem toho vyzdvihla Ahmedove reformy, amnestie pre stovky politických väzňov, legalizovanie zakázaných opozičných skupín, ukončenie cenzúry médií, prepustenie predstaviteľov podozrivých z korupcie, zvýšenie vplyvu žien v etiópskom politickom i komunitnom živote a jeho prísľub k uskutočneniu slobodných a spravodlivých volieb.
Nobelove ceny za literatúru získali Olga Tokarczuk a Peter Handke
Etiópsky premiér sa tiež zapája do mierového a zmierovacieho procesu vo východnej a severovýchodnej Afrike, ako napríklad pri normalizácii diplomatických vzťahov medzi Eritreou a Džibutskom.
Nominovaná bola aj Greta Thunberg
Na Nobelovu cenu za mier bolo v roku 2019 nominovaných až 301 kandidátov, z toho 223 jednotlivcov a 78 organizácií. Medzi favoritov patril pápež František aj Reportéri bez hraníc, ale tiež švédska tínedžerka a aktivistka Greta Thunbergová.
Tá inšpirovala celosvetovú študentskú kampaň, ku ktorej sa pridali milióny mladých ľudí po celom svete.
Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org a archívu agentúry SITA.