Nobelovu cenu za literatúru získal Číňan Mo Yan

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nobel
Foto: nobelprize.org

Nobelovu cenu za literatúru tento rok získal 57-ročný čínsky spisovateľ Mo Yan za to, ako svojím „halucinačným realizmom spája ľudové príbehy, históriu a súčasnosť“.

Skutočné meno čerstvého laureáta Nobelovej ceny znie Kuan Mo-je, zvolil si však pseudonym Mo Yan, ktorý znamená „nerozprávaj“. Ako sám povedal, vybral si ho v čase, keď písal svoj prvý román.

Vo svojich dielach je totiž rád úplne otvorený, čo v jeho rodnej krajine môže byť nebezpečné – preto si svojím menom pripomína, aby toho nepovedal priveľa. Počas čínskej kultúrnej revolúcie odišiel zo školy a začal pracovať v továrni na výrobu oleja.

Vo veku 20 rokov vstúpil do Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády, študoval literatúru a venoval sa písaniu, neskôr literatúru tiež učil. Vo svojich dielach reflektuje predovšetkým sociálne otázky, pričom za svoju inšpiráciu považuje okrem iného významného autora magického realizmu Gabriela Garcíu Márqueza.

Na konte má niekoľko poviedok a románov, ktoré vyšli v angličtine pod názvami Republic of Wine (1992), Big Breasts & Wide Hips (1996) alebo Life and Death are Wearing Me Out (2008).

Nobelovu cenu za literatúru Švédska akadémia udeľuje od roku 1901. Zatiaľ ju dostalo 97 spisovateľov a iba dvanásť spisovateliek, medzi ktorými boli napríklad Selma Lagerlöf, Toni Morrison, Elfriede Jelinek alebo Herta Müller.

Boris Pasternak a Jean-Paul Sartre túto poctu odmietli, Pasternakovi to ‚odporučil‘ vtedajší Sovietsky zväz a Sartre žiadne oficiálne ceny neprijímal.

Štyri razy sa stalo, že sa o ocenenie delili dvaja autori, no nik ju nedostal dvakrát. Priemerný vek laureátov v čase získania ocenenia je 64 rokov – najmladší bol Rudyard Kipling, ktorý si Nobelovku prevzal ako 42-ročný, a najstaršia bola v tom čase 88-ročná Doris Lessing.

Nobelova cena za literatúra sa zväčša udeľuje za celoživotné dielo, no deväťkrát sa stalo, že ju autor dostal za konkrétnu knihu. Napríklad Ernest Hemingway si ju odniesol za Starca a more (1952), John Galsworthy za Ságu rodu Forsytovcov (1906-1921) či Thomas Mann za titul Buddenbrookovci (1901).

Verejnosť sa mená nominovaných dozvie najskôr o 50 rokov, dovtedy sa totiž musia držať v tajnosti.

Všetci laureáti si cenu prevezmú 10. decembra, na výročie úmrtia zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela. Cena zahŕňa diplom, medailu a šek na zníženú odmenu v hodnote osem miliónov švédskych korún, v prepočte asi 930-tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať