BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Rada Slovenskej televízie (STV) sa v piatok doobeda stretne na mimoriadnom rokovaní s tromi bodmi programu. Hovoriť bude o zmluve televízie so spoločnosťou Towercom a.s, o súdnom spore so spoločnosťou Omega Plus a o krokoch na zrušenie športového kanála STV, Trojky. „Podľa rokovacieho poriadku rady sa na mimoriadnom rokovaní nesmie program meniť ani dopĺňať,“ povedal pre agentúru SITA predseda Rady STV Martin Kákoš. Tým vylúčil, že by rada mohla otvoriť aj diskusiu o zotrvaní Nižňanského na poste šéfa verejnoprávnej televízie. Kákoš odmieta tvrdenia, že rada má podiel na zlej finančnej situácii v STV. Podľa neho je kontrola hospodárenia kompetenciou Dozornej komisie STV.
Odvolávanie generálneho riaditeľa na piatkovej mimoriadnej Rade STV neočakávajú ani bývalí dvaja členovia rady – Bohumír Bobocký a Peter Malec. Podľa Maleca by sa však členovia rady „mali razantne vyjadriť k situácii v STV a k tomu, akým spôsobom sa bude riešiť,“ lebo majú na nej svoj podiel. Riešenie však nemôže byť štandardné, keďže dlh je priveľký, tvrdí Malec, ktorý dlh odhaduje na 17 až 18 miliónov eur. Je to dôsledkom toho, že „rada nebola schopná donútiť generálneho riaditeľa, aby výdavky prispôsobil príjmom, dôsledne to nesledovala,“ myslí si Bobocký. Pripomenul, že v čase, keď bol predsedom rady, dostávala rada mesačne informáciu o finančných tokoch v televízii, vedela, čo sa deje.
Zlyhali oba kontrolné orgány televízie – Rada STV aj Dozorná komisia STV, ktorá má dohliadať na hospodárenie a mala preveriť aj zmluvu s Towercomom, uviedol ďalej pre SITA Bobocký. Zaujímalo by ho, či Nižňanskému vyplatili 12-tisícovú odmenu, ktorú mu rada schválila za rok 2009 v apríli. Pripomína, že šéf STV po odhlasovaní odmeny na Rade STV navrhol, že termín jej vyplatenia by malo podmieniť stanovisko Dozornej komisie STV, že STV na to má, aby to „niekto neobrátil, že generálny riaditeľ si zobral zo Slovenskej televízie peniaze, ktoré tá televízia nemala.“ STV nebola v tom čase v dobrej situácii, jej finančné problémy nie sú nové, kumulujú sa už pár rokov, dodal Bobocký.
Katastrofálny stav v hospodárení STV je jedným z hlavných dôvodov rýchlej transformácie verejnoprávnych STV a SRo. Od budúceho roka sa majú zlúčiť do jednej verejnoprávnej inštitúcie – Slovenský rozhlas a televízia (SRTV), v utorok 12. októbra to avizoval minister kultúry Daniel Krajcer. Na tlačovej konferencii tiež konštatoval, že za katastrofálnu situáciu v STV „má naozaj plnú zodpovednosť aj rada, ktorá dlhodobo nekonala. Zároveň, podľa mojich posledných informácií, čo je škandalózne – Rada Slovenskej televízie od januára tohto roku vedela o šialenej zmluve s Towercomom na 200 miliónov eur. Opäť nekonala. Rada Slovenskej televízie má plnú zodpovednosť za súčasný rozpočtový stav v Slovenskej televízii, keďže schválila návrh rozpočtu manažmentu Slovenskej televízie.“
Podľa ministra rada nie je nezávislým orgánom nezávislých odborníkov v pravom slova zmysle, „keďže každý z nich musel byť pri svojej voľbe v parlamente osvojený konkrétnou politickou stranou, respektíve koalíciou„. Krajcer tvrdí, že podľa predbežných informácii výška tohtoročnej straty STV by mohla dosiahnuť 17 miliónov eur a podľa odhadov celkové zadlženie a záväzky aj do minulosti STV môžu dosahovať jednu miliardu korún.
Podľa medializovaných informácií STV podpísala koncom minulého roka prakticky nevypovedateľnú zmluvu so spoločnosťou Towercom na vysielanie programových služieb STV v prvom a verejnoprávnom multiplexe. Zmluva na približne 200 mil. eur je na 15 rokov s možnosťou predĺženia o päť rokov. Nižňanský v príhovore 4. októbra v závere Správ STV odmietol informácie, podľa ktorých by STV hrozil kolaps. Priznal, že STV má vážne ekonomické problémy a odmietol, že by STV pod jeho vedením podpísala nevypovedateľnú zmluvu so spoločnosťou Towercom.
TV v lete právoplatne prehrala súdny spor so spoločnosťou Omega Plus, ktorá ju žalovala pre vypovedanie zmluvy na výrobu predpovede počasia. Zmluvu podpísali v roku 1997 za riaditeľovania Igora Kubiša, vypovedaná bola za riaditeľa Milana Materáka. Podľa verdiktu má televízia zaplatiť firme priznanú istinu 2 826 584,88 eura a trovy konania 157 397,96 eura. Rozsudok nadobudol právoplatnosť 31. augusta.
SITA