STV a SRo nahradí jedno verejnoprávne médium

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenský rozhlas
Slovenský rozhlas Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Riešením kritickej situácie vo verejnoprávnych médiách, najmä v STV, má byť vznik novej verejnoprávnej inštitúcie Slovenský rozhlas a televízia (SRTV). Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval minister kultúry Daniel Krajcer. Minister s tým chce začať zásadnú reformu verejnoprávnych médií. Krajcer pripraví legislatívne návrhy zmien podľa politickej dohody koaličných strán a ďalej bude o tomto zámere diskutovať na odbornej aj politickej úrovni. Pre svoje riešenie situácie STV získal Daniel Krajcer plnú podporu na pondelňajšom rokovaní Koaličnej rady.

Minister Krajcer predloží potrebné legislatívne opatrenia na novembrovú schôdzu parlamentu. Predbežne by okrem nového zákona o SRTV malo ísť aj o novelu zákona o vysielaní a retransmisiu a o úpravu zákona o rokovacom poriadku. Minister chce, aby parlament zvolil generálneho riaditeľa SRTV už v decembri tohto roka tak, aby SRTV začala fungovať od začiatku budúceho roka. Po postupných obsahových, personálnych, technických a ďalších zmenách by mala prísť aj zmena financovania, zrušením súčasných tzv. koncesií k 1. januáru 2012. Koncesie by malo podľa Krajcerových predstáv nahradiť stanovená fixná suma, pravdepodobne percentom z výdavkov štátneho rozpočtu.
„Nejde o lex Nižňanský, ide naozaj o začiatok reformy verejnoprávnych médií na Slovensku,“ zdôraznil minister Daniel Krajcer. Pripustil, že jeho riešenie tak zásadnej otázky, akou je transformácia verejnoprávnych médií, je z časového hľadiska neštandardné. Rýchle konanie si vyžiadal najmä katastrofálny stav STV, za ktorý podľa Krajcera nesie plnú zodpovednosť manažment STV a Rada STV.

Rozsah vysielania SRTV sa zúži zo súčasných šesť okruhov SRo na štyri a v prípade televízneho vysielania zo štyroch, s ktorými počíta zákon, na dva vysielacie okruhy. Orgánmi nového verejnoprávneho média, ktoré vznikne zlúčením televízie a rozhlasu, budú generálny riaditeľ a Dozorná komisia. Riaditeľa bude voliť Národná rada SR na návrh Výboru NR SR pre kultúru a médiá. Doterajšie rady STV a SRo zaniknú. Ich kompetencie prejdú z väčšej časti na Dozornú komisiu SRTV (najmä ekonomické a hospodárske), Radu pre vysielanie a retransmisiu (čiastočná zodpovednosť za obsah vysielania), ako aj na Výbor NR SR pre kultúru a médiá.

Rozhlas návrh na zlúčenie s STV nepozná

K návrhu zlúčiť Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas od začiatku budúceho roka do jednej verejnoprávnej inštitúcie sa Slovenský rozhlas (SRo) zatiaľ nevyjadruje. Ako sa uvádza v stanovisku, ktoré SITA poskytla Alexandra Štullerová – Koreňová z oddelenia pre styk s verejnosťou SRo, „vôbec sa k návrhu nemôžeme vyjadriť, kým ho nedostaneme k dispozícii.“ Podľa rozhlasu „v európskych krajinách fungujú obidva modely – spojené médiá a samostatné inštitúcie, obidva modely majú svoje pozitíva, ale aj negatíva“. Manažment však vládne riešenie nepozná.

Na seminári o verejnoprávnosti generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková upozornila na potrebu odlišného spôsobu riadenia SRo a STV, v súčasnosti nie je možné riadiť ich rovnako. Na tom istom seminári sa minister Krajcer vyjadril, že pripravuje koncepčné riešenie a vytvorí odbornú komisiu, ktorá bude na riešení pracovať. Očakávame, že do komisie prizve aj zástupcu SRo,“ dodáva sa v stanovisku SRo.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerMiloslava Zemková
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSTV Slovenská televízia