BRATISLAVA 13. apríl (WebNoviny.sk) – Ústavné zastropovanie dôchodkového veku zastavil každoročné zvyšovanie penzijného veku. Avšak zdravotné sestry a lekári sa na dôchodok pozerajú inak.
Väčšina z nich zostáva pracovať aj po dosiahnutí dôchodkového veku. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) varuje, že tento stav môže spôsobiť kolaps. Informuje portál vZdravotníctve.sk.
Nezmysel podľa Fica
Ústavné zastropovanie veku odchodu do dôchodku kritizovala aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Podľa nej „výška novopriznaných dôchodkov by sa automaticky znížila o takmer 10 % v porovnaní so súčasnou legislatívou (v roku 2067) vplyvom menšieho počtu odpracovaných rokov u ľudí odchádzajúcich do dôchodku.“
Dôchodok sa zastropuje na 64 rokov, prezident Kiska podpísal ústavný zákon
Na nižšie sumy dôchodkov upozornili podľa portálu aj samotní predkladatelia zákona, avšak predseda strany Smer-SD Robert Fico na to reagoval tvrdením, že je to nezmysel.
Podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera v súčasnosti pracuje približne 250-tisíc dôchodcov a „Možno v budúcnosti ich bude pracovať ešte viac,“ povedal.
Zdravotné sestry budú chýbať
Komora zdravotných sestier však varujú pred kolapsom a poukazuje na vekový stav zdravotných sestier. Na základne ich štatistík pracuje v súčasnosti na Slovensku 97,6 % žien a 2,4 % mužov.
„Ak by sme sa pozreli na vekovú štruktúru sestier, tak 1 105 pracujúcich má viac ako 65 rokov,“ priblížil člen prezídia SKSaPA Milan Laurinc. Vo veku 60-64 rokov v súčasnosti pracuje 3 481 sestier. vo veku 55-59 rokov je ich 5 720.
Transplantácie na Slovensku od roku 1990 zachránili tisícky životov, darcami orgánov sme všetci
„Ak sa na tieto čísla pozrieme globálne, môžeme skonštatovať, že ak poslanci NR SR a Vláda SR nezačnú vážne zamýšľať nad riešeniami, ktorými sa zlepšia pracovné podmienky v zdravotníctve, do 10 rokov nám bude chýbať v systéme približne 10 000 sestier,“ varuje Laurinc.
Zlá situácia v prípade zubných lekárov
Ministerstvo zdravotníctva SR v tomto prípade udáva nižšie čísla z ročenky Národného centra zdravotníckych informácií. Posledné údaje však pochádzajú z roku 2016.
Podiel pracujúcich lekárov nad 60 rokov predstavuje 26 %, teda viac ako štvrtina z celkového počtu lekárov na Slovensku slúži už v dôchodkovom veku. Horšie sú na tom ešte zubní lekári, ktorých podiel v penzijnom veku predstavuje 38 %.
Nižšie čísla sa podľa údajom NCZI ukazujú pri pôrodných asistentkách, ktorých na penzii je viac ako 10,5 % a v prípade zdravotných sestier viac ako 8 %.
Starobné dôchodky sa po zavedení ústavného stropu krátiť nebudú, vyhlásil Fico
Parlament schválil ústavný zákon od poslancov za Smer-SD, ktorým sa od júla tohto roka zavedie strop na dôchodkový vek na úrovni 64 rokov. Žena, ktorá vychovala jedno dieťa, bude mať právo ísť do dôchodku najneskôr v 63,5 roku.
Ak žena vychovala dve deti, bude môcť ísť do penzie najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi bude mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roku.