Niektorí poslanci chcú kontrolu čipmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Policia
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
Rozkaz na odstránenie kamery dal Pavol Paška
Poslanci sa už v parlamente nebudú podpisovať pod dohľadom bezpečnostnej kamery, na popud predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku ju v stredu odstránili. Kameru nad prezenčnými listinami nechal ako šéf parlamentu nainštalovať predseda SaS Richard Sulík. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Účasť poslancov na rokovaniach parlamentu chcú poslanci za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) kontrolovať čipovými kartami.

Jozef Viskupič a Erika Jurinová pripravili novelu rokovacieho poriadku, ktorá podpisovanie poslancov nahrádza modernejším prostriedkom.

Pripomínajú, že Kancelária Národnej rady SR už v súčasnosti podobne kontroluje dochádzku svojich zamestnancov.

Takýto postup podľa predkladateľov prinesie efektívnu a overiteľnú kontrolu prítomnosti poslancov na rokovaní parlamentu. Pripomínajú, že podobne ako pri elektronickom hlasovaní, aj kontrola účasti kartou spĺňa vysoké bezpečnostné kritériá a má de facto úroveň elektronického podpisu.

Technologické riešenie, ktoré je súčasťou poslaneckého preukazu, neumožňuje vytváranie duplikátov. Zároveň je nepravdepodobné, aby poslanec odovzdal svoj preukaz inej osobe,“ píšu v dôvodovej správe.

V súčasnosti poslanci svoju účasť na rokovaniach potvrdzujú podpisom do prezenčných listín, ktoré sa nachádzajú pred vchodom do rokovacej sály. Richard Sulík (SaS) ako predseda parlamentu nechal v roku 2010 nad listiny namontovať kameru, súčasný šéf snemovne Pavol Paška (Smer-SD) ju ale nechal odstrániť s odôvodnením, že takáto kontrola je nedôstojná a neprimeraná. Na správanie sa poslancov majú podľa neho dohliadať predovšetkým šéfovia poslaneckých klubov, ale aj volič.

Podpisy poslancov v prezenčných listinách sa dostali do pozornosti verejnosti v máji 2008. Redaktori denníka Sme vtedy natočili, ako po príchode vtedajšieho predsedu klubu SNS Rafaela Rafaja pribudli dva podpisy – Rafajov a jeho straníckeho šéfa Jána Slotu. Paška, ktorý parlamentu predsedal aj vtedy, kauzu nevyšetroval, sa spoľahol na slová Slotu a Rafaja.

Rafaj povedal, že svojho šéfa nepodpisoval a Slota zasa, že podpis je jeho. Paška listinu grafológmi preskúmať nenechal, nesprístupnil ani kamerové záznamy, ktoré by mohli ukázať, či bol Slota v inkriminovanom čase v budove parlamentu.

Od účasti na rokovaní parlamentu závisí, či poslanci dostanú mesačnú odmenu – ak na schôdzach pléna či výborov chýbajú najmenej dva dni v mesiaci, plat sa im kráti na polovicu a ak štyri a viac dní, prídu o celú mzdu aj paušálne náhrady.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika JurinováJozef ViskupičPavol PaškaRichard Sulík