Niektoré látky v opaľovacích krémoch škodia telu i prírode. Na čo si dať pozor?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pixabay

BRATISLAVA 6. júna (WebNoviny.sk) – Slnko začína „piecť“ a ľudia vyťahujú opaľovacie krémy. Tieto prípravky však obsahujú okrem iného aj chemické látky, ktoré majú škodlivé účinky. Nepomôže ani prečítať si zloženie na obale, účinky jednotlivých zastúpených chemických látok vie vyhodnotiť len málokto. Oslovili sme preto dermatologičku z Polikliniky Radlinského v Bratislave MUDr. Denisu Dostálovú, aby nám vysvetlila, čo za látky si natierame na telo a aké to môže mať dôsledky.

„Keďže opaľovacie prípravky sa aplikujú na pomerne rozsiahlu plochu tela, nemali by iritovať kožu a vyvolávať alergické reakcie a súčasne by mali vydržať silnú UV radiáciu bez straty účinnosti a tvorby možných škodlivých látok pri ich odbúraní,“ upozorňuje Dostálová.

NEBEZPEČNÉ LÁTKY

Environmental Working Group každoročne vydáva zoznam najkvalitnejších a naopak nebezpečných krémov. Za nebezpečné látky v opaľovacích krémoch označila šesť tzv. chemických filtrov v opaľovacích krémoch: oxybenzon (látka môže vyvolať alergické reakcie a správa sa ako estrogén, u mužov potláča tvorbu testosterónu), octinoxate (u zvierat vyvoláva alteráciu v reprodukčnom systéme, štítnej žľaze a správaní), oktokrylen (môže dráždiť kožu a vyvolať alergické reakcie na koži, ako aj na očiach a pri inhalácii v pľúcach), alobenzonoctisalate (oba môžu vyvolať alergické reakcie) a homosalate (ojedinelé alergické reakcie).

Minerálne filtre ako oxid zinočnatý a oxid titaničitý označila za bezpečné. „Problém v opaľovacích krémoch môžu však vyvolať aj tzv. inaktívne pridané látky ako sú konzervanty, parabény a parfumové zmesi,“ dopĺňa dermatologička.

PRÍRODNÉ ALTERNATÍVY

Posledné roky sú „trendy“ prírodné alternatívy namiesto klasických opaľovacích krémov, keďže sa v spoločnosti rozširuje kult ochrany prírody. Ako alternatívu môžete nájsť na internete napríklad kokosový alebo olivový olej. Stačí to ale?

„Čo sa týka prírodných alternatív opaľovacích krémov neexistujú relevantné štúdie o ich SPF (Sun protection factor) účinkoch, všetko sú to len protichodné informácie z internetu. Dokonca p. Jiří Harasta, spolumajiteľ firmy, ktorá je distribútorom jednej z najkvalitnejšej  a najvyhľadávanejšej prírodnej aromaterapeutickej kozmetiky s certifikátom CPK BIO v ČR tvrdí, že u rastlinných olejov sa SPF bežne pohybuje v rozsahu maximálne do 2 SPF, čo je pri súčasných zdravotníckych odporúčaniach absolútne nevyhovujúce,“ vysvetľuje Dostálová. Bežne v drogériách dostať klasické opaľovacie krémy s ochranným faktorom 15, 20, 30 či 50 +.

Mýty o vysokom SPF najmä v malinových a mrkvových olejoch vznikli pravdepodobne tak, že vysoké SPF nebolo prirodzeným SPF samotných olejov, ale produktov, do ktorých boli oleje pridané, teda boli len ich súčasťou. Dermatologička odporúča nakupovať opaľovacie produkty v lekárňach, pretože tie musia zodpovedať prísnym normám.

Ak sa chceme vyhnúť chémii a zároveň neohrozovať svoje zdravie slabými, respektíve neoverenými ochrannými prírodnými alternatívami, môžeme sa chrániť vzdušným odevom s dlhými rukávmi, či zdržiavať sa v tieni.

Slnku by sme sa všeobecne mali vystavovať postupne. Najprv v menších dávkach, aby si pokožka zvykala a nespálila sa, najskôr 10 minút, potom 20 a postupne pobyt na slnku predlžovať.

MÔŽU KRÉMY ZA VYHYNUTIE KORALOV?

„Bolo dokázané, že chemická látka oxybenzon spôsobuje deformáciu v larvách koralov a poškodzuje ich DNA. Vedci predpokladajú, že tento problém môže za vyhubenie 80 % koralových útesov v Karibiku,“ hovorí Dostálová.

V bazénoch je voda upravovaná chemickými látkami, takže prípadné znečistenie sa vlastne odstráni. „V prírodných vodách síce prebieha samočistenie, avšak pri vysokej koncentrácii lodí na malých vodných plochách nemusí byť dostatočne rýchle,“ dodáva doktorka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať