BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Nie je dôvod na paniku, reagujú poslanci Smeru-SD Anton Martvoň a Otto Brixi na pripomienky k novele občianskeho zákonníka, ktorú predložili do parlamentu. Poslanci vládnej strany v návrhu, ktorým sa zameriavajú predovšetkým na pôsobenie nebankových subjektov, zavádzajú možnosť vrátiť do siedmich dní obchodníkovi tovar bez udania dôvodu.
„Našim cieľom je odstránenie diskriminácie v porovnaní s inými formami predaja a zaviesť aj na Slovensku takú ochranu spotrebiteľa, ktorá je vo vyspelej Európe bežným štandardom. Určite však nechceme z predajní spraviť požičovne,“ vysvetľujú Martvoň a Brixi. Kritici novele vyčítali, že nové ustanovenie môže spraviť z predajní požičovne a ľudia ho budú zneužívať.
Odporúčame:
Ministerstvo plánuje zvýšenie súdnej ochrany spotrebiteľov
Hlina chce mimoriadnu schôdzu, v žalúdku mu ležia nebankovky
Zrovnoprávnenie obchodov
„Internetové obchody a veľké obchodné reťazce však už aj dnes ponúkajú vrátenie peňazí, ak sa zákazník rozhodne kúpený tovar doniesť späť. Sme pripravení zakomponovať do legislatívnej úpravy po ďalšej diskusii so zástupcami obchodu a služieb mechanizmy, ktoré zabránia zneužívaniu tejto možnosti spotrebiteľmi tak, aby boli obidve strany spokojné,“ vravia zákonodarcovia za Smer-SD.
Pri internetovom predaji má spotrebiteľ zo zákona právo bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru, alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby. Martvoň a Brixi chcú internetový predaj a predaj v kamenných obchodov, kde to zatiaľ nie je zákonom upravené, legislatívne zrovnoprávniť.
Pripomínajú tiež, že ich návrh sa netýka predaja potravín, ktorý rieši úplne iný zákon. „Máme záujem na tom, aby do druhého čítania v Národnej rade SR prešla zákonná úprava, ktorá bude akceptovaná a správne pochopená všetkými zainteresovanými skupinami. Teda nielen spotrebiteľmi, ale aj podnikateľskými subjektmi v obchode a službách,“ zdôraznili.
Za všetkým vraj stoja nebankovky
Vládni poslanci sa domnievajú, že paniku voči ich zákonu nenápadne podnietili nebankové subjekty, proti ktorým je právna norma z väčšej časti namierená. „Chceme ukončiť miliónové biznisy na občanoch zarábajúcich nebankoviek na Slovensku, chceme legislatívne obmedziť úžeru, urobiť poriadky s maximálnymi úrokmi a poplatkami za spotrebiteľské úvery, taktiež s problematickými exekútormi a s dražobnými spoločnosťami tak, aby občania a spotrebitelia neprichádzali v dražbách a v exekúciách pre drobné pohľadávky o strechu nad hlavou. Preto sa nebránime diskusii, ktorá bude určite prebiehať v rámci legislatívneho procesu až do marca 2014, aby sme všetci spoločnými silami a zjednotene urobili konečne poriadok na Slovensku s podvodníkmi a úžerníkmi a tým ochránili občanov a spotrebiteľov,“ uzavreli Martvoň a Brixi.