Nezamestnaní pomôžu pri obnove hradov aj v budúcom roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hrad
Nezamestnaní opravovali Šarišský hrad. Foto: Ilustračné foto SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Ľudia bez práce budú pomáhať pri obnove kultúrnych pamiatok aj v budúcom roku, a to ešte vo väčšej miere než v polročnom pilotnom projekte, ktorý trval od júna tohto roka.

Dohodu o spolupráci dnes podpísali šéfovia rezortov kultúry a práce. Zatiaľ čo obnova dvoch hradov Šariš a Uhrovec v pilotnej fáze dala šancu pracovať 50 nezamestnaným, v roku 2012 sa do obnovy pamiatok zapojí približne 840 ľudí evidovaných na úradoch práce. „Na Slovensku sa začína historicky najväčšia obnova hradov a hradných ruín,“ konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii minister kultúry Daniel Krajcer.

Podľa jeho slov sa už teraz o podporu na obnovu uchádza 25 hradov, medzi nimi aj Zborov, Brekov, Podbranč či Muráň. O tom, ktoré hrady napokon zrenovujú, rozhodne ministerstvo kultúry začiatkom budúceho roka. Objekty sa môžu uchádzať o podporu ešte do 30. decembra 2011.

Zrekonštruované pamiatky prilákajú turistov

Národný projekt ráta s využitím 3,3 milióna eur z Európskeho sociálneho fondu, a to na tri roky 2012 až 2014. Rezorty veria, že obnovené a vysvietené pamiatky prilákajú do regiónov turistov a zvýšia sebavedomie miestnych obyvateľov.

Minister práce Jozef Mihál hovorí o pozitívnych skúsenostiach z pilotnej fázy projektu. Podarilo sa do nej zapojiť aj nezamestnaných, ktorí si nemohli nájsť prácu viac ako rok, ale aj čerstvých absolventov či ľudí starších než 50 rokov. Robili v riadnom pracovnom pomere na čas určitý, štát za nich platil odvody a odpracovaný čas sa im zarátal do dôchodku.

Priemerný zárobok radových pracovníkov bol približne 400 eur. “Je to viac, ako by mali na podpore. Ľuďom sme zároveň dali príležitosť, aby si osvojili pracovné návyky a špecifické odborné zručnosti, ktoré potom mohli využiť pri hľadaní zamestnania,“ poznamenal Mihál. Napríklad murárov zaškolili do techniky stredovekého murovania.

Vhodných pomocníkov vyberú úrady práce

Ako uviedol generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ivan Juráš, vhodných adeptov pre nový projekt obnovy budú vyberať miestne úrady práce, rozhodujúce budú dispozície na vykonávanie práce. Rezort ráta s tromi skupina pracovníkov – menej kvalifikovaní pomôžu napríklad pri čistení sutín, kvalifikovaných využijú na murárske či archeologické práce a nad odbornosťou budú dohliadať koordinátori z ministerstva kultúry.

Ľudia bez práce pomáhali pri obnove kultúrnych pamiatok pol roka od júna 2011. V pilotnej fáze vynovilo 50 nezamestnaných hrady Šariš a Uhrovec. Ministerstvo kultúry poskytlo zo svojho dotačného systému 115-tisíc eur, rezort práce prispel čiastkou 196-tisíc eur. Krajcer vraví, že ak sa trojročný projekt obnovy hradov osvedčí, nezamestnaných by v budúcnosti mohli za európske peniaze využiť aj pri renovácii kaštieľov, kúrií či parkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerIvan JurášJozef Mihál