Nesmieme zabúdať na krušné časy neslobody, tvrdí Gašparovič

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pamätník
Pietna spomienka pri pamätníku popraveným a umučeným politickým väzňom komunizmu na bratislavskom Ružinovskom cintoríne. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Nepoučiť sa z minulosti by bol neodpustiteľný hriech. Vo svojom príhovore k 24. výročiu Dňa boja za slobodu a demokraciu na to v sobotu upozornil prezident SR Ivan Gašparovič. Pietna spomienka sa konala na Ružinovskom cintoríne v Bratislave pri Pamätníku popravených a umučených väzňov komunizmu.

,,Všetci, čo sme sa dožili dnešných dní, nesmieme zabúdať na krušné časy neslobody a sme povinní spomínať na obete,“ zdôraznil prezident.

Pripomenul, že obetí totalitného režimu je veľa a veľa je a bolo nepochopiteľných a nezmyselných dôvodov, prečo museli trpieť a zomierať. ,,O minulosti hovoríme nahlas najmä kvôli mladej generácii, lebo éra akéhokoľvek totalizmu prináša aj pokrivenie ľudských hodnôt, presadzovanie jediného netolerantného názoru na svet,“ uviedla dnes hlava štátu.

Na spomienke sa zúčastnil aj minister obrany SR Martin Glváč. ,,Každoročne sa tu stretávame s ľuďmi, ktorí spomínajú na utrpenia, ktoré prežili. Som presvedčený, že je dôležité, aby sme si 17. november pripomínali, pretože aj ďalšie generácie by mali vedieť, čo sa dialo. Je dôležité, aby sme si vážili to, čo máme dnes a nebrali to ako samozrejmosť,“ povedal šéf rezortu obrany. Pietnu spomienku zorganizovali na cintoríne v Ružinove politickí väzni Zväzu protikomunistického odboja.

Medzinárodný deň študentstva a Deň boja za slobodu a demokraciu vníma minister školstva Dušan Čaplovič ako sviatok mladých ľudí, študentov, ktorých hodnoty a očakávania od života a spoločnosti musia odrážať princípy demokracie, otvorenej správy vecí verejných a túžbu po kvalitnom vzdelávaní a uplatnení sa v zamestnaní.

Prístup ku kvalitnému vzdelaniu a snaha investovať do vlastných vedomostí, zručností a kompetencií sú podľa ministra predpokladmi pre úspešný život mladých ľudí. „Ak dnes Európa hovorí o mladej generácii ako o tzv. stratenej generácii, ktorá je atakovaná nezamestnanosťou, nedostatočným vzdelaním a nejasnou budúcnosťou, našou spoločnou snahou musia byť opatrenia, ktoré tento prívlastok odstránia,“ hovorí Čaplovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičIvan GašparovičMartin Glváč