BIŠKEK 20. mája (WEBNOVINY) – Tisíce stúpencov zvrhnutého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva demonštrujú vo štvrtok v blízkosti južného mesta Džalalabat otriasaného etnickými nepokojmi. Viacerí miestni obyvatelia pre agentúru AP povedali, že vyše dvojtisícový dav nakrátko zadržiaval úradujúceho ministra obrany a regionálneho guvernéra. Etnické zrážky si v Džalalabate v stredu vyžiadali dve obete a úrady pristúpili k zvýšeniu bezpečnostných opatrení. Hoci prechodnú vládu prijalo obyvateľstvo vo všeobecnosti pozitívne, nepokoje pretrvávajú na juhu, kde má bývalý prezident stále stúpencov, pričom prechodná vláda sa pokúša o nastolenie poriadku.
Kirgizská dočasná vláda v stredu vymenovala líderku Rozu Otunbajevovú za prezidentku s mandátom do 31. decembra 2011, a tým zrušila plánované októbrové prezidentské voľby. Podľa člena volebnej komisie sa v októbri uskutočnia iba parlamentné voľby. Otunbajevovej dočasná vláda medzitým vyhlásila na juhu krajiny do prvého júna výnimočný stav a zákaz nočného vychádzania. Opatrenie platí pre južný Džalalabat a priľahlú oblasť, kde počas nových stretov medzi políciou a demonštrantami dve osoby zomreli a 71 ľudí utrpelo zranenia. Otunbajevová označila situáciu za napätú a dodala, že dočasná vláda vyslala do nepokojného, prevažne uzbeckého regiónu, špeciálne jednotky.
Po násilnom štátnom prevrate v prvej polovici apríla, počas ktorého moc v Kirgizsku prevzala opozícia, ušiel zosadený prezident Bakijev do Bieloruska, kde mu poskytol útočisko prezident Alexander Lukašenko. Minsk odmieta vydať Bakijeva do jeho vlasti, kde mu hrozí trestné stíhanie. Dočasná vláda obviňuje exprezidenta z korupcie, zneužívania právomocí a ďalších zločinov vrátane zodpovednosti za zásah bezpečnostných síl proti demonštrantom, pri ktorom zomrelo najmenej 86 ľudí. Bakijev má prívržencov na juhu krajiny, ktorí sa odmietajú podriadiť dočasnej vláde a žiadajú návrat Bakijeva k moci.
SITA/AP