BRATISLAVA 10. júla (WBN/PR) – Zvýšené potenie a vyčerpávajúce horúčavy v lete automaticky znamenajú aj potrebu zvýšiť dennú dávku tekutín. Ak však do rovnice pridáte ešte preddovolenkový stres, cestovanie, letné túry a dlhé hodiny slnenia, od správneho pitného režimu doslova závisí vaše zdravie. U seba ani u svojich detí teda neignorujte varovné príznaky začínajúcej dehydratácie – sú nimi vysušené pery a jazyk, bolesť hlavy, malátnosť, ale aj podráždenosť. Fľašu vody musíte mať vždy poruke.
Za bežných podmienok sa denne odporúča vypiť aspoň 2 litre tekutín, v horúcom podnebí a pri záťaži však podľa potreby aj 3 litre a viac. Ak nemáte zdravotné problémy s obličkami, nemusíte sa obávať, že by vám aj prípadný nadbytok vody nejako uškodil. „Obzvlášť veľkú pozornosť najmä pri cestovaní venujte svojim deťom. Obsah vody v ich organizme je vyšší ako u dospelých a ich telo je citlivejšie na záťaž vyvolanú napríklad dlhým pobytom v rozhorúčenom aute. Dehydratáciou sú preto ohrozené oveľa viac,“ varuje MUDr. Eva Beňová, pediatrička s viac ako 35 ročnou praxou. Na dopĺňanie tekutín pre deti, ale aj dospelých, odporúča čistú pramenitú vodu, najlepšie dojčenskú. Tá je vďaka nízkej mineralizácii a mikrobiologickej čistote pre telo najprirodzenejšia a doplní potrebnú vodu bez toho, aby vás zbytočne zaťažila.
Silno sýtené a ochutené minerálky naopak na dodržiavanie pitného režimu vo všeobecnosti veľmi vhodné nie sú. Bublinky vás síce v lete príjemne osviežia, no skrýva sa v nich oxid uhličitý, ktorého sa vaše telo bude potrebovať opäť zbaviť. To isté platí aj pre farbivá, umelé príchute či konzervanty, ale napríklad aj privysoký obsah minerálnych látok. Na odbúranie ich nadbytku váš organizmus totiž musí vodu opäť spotrebúvať a efekt dopĺňania tekutín si tým pádom sami tak trochu sabotujete. Predstaviť si to môžete na extrémnom príklade – morskej vode. Ak by ste sa jej napili, telo musí na odbúranie vysokej dávky soli spotrebovať viac čistej vody, než v skutočnosti prijalo. Vy by ste sa teda síce „napili“, no spôsobili by ste si paradoxne dehydratáciu.
„Pri výbere pramenitej vody hľadajte na etikete informáciu o celkovom obsahu rozpustených látok,“ odporúča MUDr. Beňová a dodáva: „Na každodenné pitie sú optimálne vody, pri ktorých táto hodnota nepresahuje 400 mg/l, vyšší obsah môže byť pre vaše telo už záťažou.“
Okrem obsahu minerálnych látok sa môžete zamerať aj na iné ukazovatele. Dojčenská voda Lucka napríklad priamo na fľaši informuje aj optimálnom jemne zásaditom pH a vyváženom obsahu vápnika a horčíka. Na praktickej pollitrovej fľaši s detským uzáverom navyše môžete vďaka odmerke sledovať aj to, koľko vaše dieťa počas cesty na dovolenku vypilo.
Samostatnou témou je aj pitný režim na dovolenke samotnej. V suchom a horúcom počasí a pri zvýšenej fyzickej záťaži, teda napríklad aj na letnom výlete do hôr, vám fľaša vody nikdy nesmie chýbať. Obzvlášť pozorní by ste mali byť hlavne pri ľahko veternom počasí pri mori alebo na horách. Takéto počasie síce na jednej strane osviežuje, ale zároveň prehlbuje dehydratáciu.
Pravidelné dopĺňanie tekutín, hoci aj niekoľkokrát za hodinu, je oveľa vhodnejšie ako nárazové pitie veľkého množstva naraz. V exotických destináciách, kde si kvalitou a nezávadnosťou miestnej vody nie ste istí, je zase výhodou, ak si radšej overenú vodu prinesiete vo fľaši so sebou.