BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) Slovenské nemocnice dlhujú dodávateľom liekov desiatky miliónov eur. Podľa odhadov predsedu sekcie distribútorov Asociácie dodávateľov liekov Sína Niku sa ku koncu minulého roka dlh pohyboval na úrovni približne 80 mil. eur.
Upozornil však, že ide o orientačné číslo. Nie všetci dodávatelia sú totiž členmi asociácie, mnohí považujú tento údaj za obchodné tajomstvo. Koľko z tejto sumy tvoria štátne a koľko neštátne zdravotnícke zariadenia spresniť nevedel. Ide o číslo, ktoré zahŕňa asi 80 až 90 subjektov.
Podľa Niku oddlžovanie návratnou finančnou výpomocou z konca uplynulého roka pomohlo najmä štátnym nemocniciam. „Problémom ostávajú zdravotnícke zariadenia pod vyššími územnými celkami,“ skonštatoval. Ako vysvetlil minister zdravotníctva Richard Raši, mnohé sa totiž pretransformovali napríklad z neziskových organizácií na akciové spoločnosti. Na neziskovkách nechali niektoré činnosti, no zároveň aj všetky dlhy, čo komplikuje ich splácanie.
Minister pritom po stretnutí s predstaviteľmi asociácie opätovne pripustil návrat pôvodného fungovania degresívnej marže v nemocniciach. „Stále to ostáva otvorená otázka,“ vyhlásil. Podmienkou však podľa neho je, aby zmeny neohrozili dodávky liekov. Fungovanie degresívnej marže v zdravotníckych zariadeniach sa zmenilo začiatkom apríla minulého roka. Rezort sa rozhodol, že budú kupovať lieky za maximálne 9-percentnú prirážku.
Nemocnice totiž dlžili dodávateľom a tí hrozili, že obchodovanie s nimi ukončia. Pôvodne boli lieky rozdelené podľa ich ceny do viacerých pásiem s rôznymi prirážkami. Pri drahších liečivách boli prirážky nižšie, pri lacnejších naopak vyššie.
SITA