BERLÍN 20. septembra (WEBNOVINY) – Nemci budú v nedeľu rozhodovať, kto bude stáť na čele ich krajiny nasledujúce štyri roky.
Najväčšie šance má už tretíkrát Kresťanskodemokratická únia (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, no pokračovanie jej koalície je neisté. Veľkú rolu tu zohrá výsledok koaličnej Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorej preferencie sa pohybujú tesne pri päťpercentnej hranici vstupu do parlamentu.
Karty by mohla zamiešať aj euroskeptická strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá atakuje hranicu vstupu do dolnej komory, no ktorá má len slabý koaličný potenciál. Celkovo sa o vstup do parlamentu vo všetkých spolkových krajinách uchádza 34 strán.
Posledné prieskumy verejnej mienky ukazujú, že CDU by volilo 38 až 39 percent Nemcov, FDP by získala päť až šesť percent. Opozičná Sociálnodemokratická strana (SPD) na čele s Peerom Steinbrückom by mala skončiť so ziskom asi 26 až 28 percent hlasov. Za Zelených, potenciálnych koaličných partnerov sociálnych demokratov, by hlasovalo asi osem percent respondentov. Strana Ľavica, s ktorou SPD nechce spolupracovať na federálnej úrovni, dosahuje podľa prieskumov asi desať percent.
Ak sa FDP dostane do parlamentu, výsledkom by opäť mohla byť koalícia s CDU, aká vládla od roku 2009. V inom prípade prichádza do úvahy veľká ľavo-pravá koalícia pozostávajúca z CDU a SPD, akú Merkelová viedla vo svojom prvom funkčnom období v rokoch 2005 až 2009.
Kresťanskí a sociálni demokrati však majú rozdielne pohľady na riešenie ekonomických a sociálnych záležitostí ako ja na východiská zo súčasnej finančnej krízy. Ak sa premiérkou stane opäť Merkelová, bude to jej tretie funkčné obdobie na čele Nemecka. Je to však pravdepodobné aj vzhľadom na jej pretrvávajúcu popularitu, ktorá dosahuje až 70 percent.
Ktokoľvek získa väčšinu v dolnej komore nemeckého parlamentu (Bundestag), bude musieť spolupracovať s hornou komorou (Bundesrat), v ktorom dominujú sociálni demokrati a zelení. Nemecký senát totiž musí schváliť všetky dôležitejšie zákony.