NBS schválila mincu so svätožiarou a krížmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minca
Foto: facebook.com

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS) schválila dnes pôvodný návrh dizajnu dvojeurovej pamätnej mince Príchod misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu – 1150. výročie, teda aj so svätožiarou a krížmi.

Ako uviedla dnes pre agentúru SITA hovorkyňa NBS Petra Pauerová, banková rada schválila pôvodný návrh dizajnu dvojeurovej pamätnej mince aj s vedomím, že sa v novom informačnom a schvaľovacom procese vystavuje riziku zmarenia svojho pôvodného cieľa vydať mincu platnú v celej eurozóne s tematikou príchodu Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy, a tým šíriť historický odkaz Konštantína a Metoda do celej Európy.

NBS plánuje na budúci rok vydať pamätnú obehovú mincu k výročiu príchodu svätých Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy, ale na minci nemala byť svätožiara nad hlavami svätcov a ani kríže, ktoré figurovali v pôvodnom návrhu.

Národná banka zaslala v rámci štandardného procesu návrh na mincu do pripomienkového konania európskym inštitúciám. Z neho vzišiel návrh, aby na minci nebola svätožiara a ani kríže. Slovenská banková rada to akceptovala. To sa nepozdávalo Konferencii biskupov Slovenska, viacerým politickým stranám a jednotlivým politikom.

Neochota zobraziť svätých so symbolmi je prejav neúcty:

Záborská
Foto: SITA/Diana Černáková
Vlajka
Foto: SITA/AP

Neochota zobraziť svätých Cyrila a Metoda s náboženskými symbolmi je prejavom veľkej neúcty voči obyvateľom Slovenska a kresťanským hodnotám, preto Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) teší, že Národná banka Slovenska prehodnotila svoj postoj a nový schválený návrh euromince rešpektuje naše kresťanské korene.

Ako povedal dnes pre agentúru SITA výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský, sv. Cyrila a Metoda nemožno odtrhnúť od ich evanjelizačnej misie.

„Ďakujeme všetkým, ktorí svojim stanoviskom prispeli k tejto zmene v nádeji, že naše oprávnené argumenty bude rešpektovať aj Európska komisia,“ uviedol.

Ak bude slovenský lobing v Európskej rade dostatočne dobrý a silný, nemal by byť podľa europoslankyne Anny Záborskej (KDH) problém schváliť pamätnú mincu k výročiu príchodu svätých Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu aj so svätožiarou a krížmi.

Ako povedala dnes pre agentúru SITA, len dva štáty, Francúzsko a Grécko, boli proti takémuto návrhu, ostatné štáty s tým problém nemali a neráta s tým, že by proti návrhu hlasovali.

„Toto riziko tam je, ale dostaneme sa do tej istej situácie čo teraz, ale vina bude na Európskej rade,“ zdôraznila.

Podľa lídra Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igora Matoviča už bolo na čase hrdo zareagovať voči arogantnej Európe.

„Ak by sme to neurobili, mohlo by sa čoskoro stať, že nám zakážu uverejňovať zobrazovanie muža a ženy a museli by sme zobrazovať tvory, u ktorých by sa nedalo určiť pohlavie. Európa je v tejto veci chorá,“ povedal. Podľa podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej (OĽaNO) je rozhodnutie NBS začiatok.

„Treba pripomínať, že nejde len o kresťanské symboly, ale je to súčasť našej histórie, za ktorú sa nemáme dôvod hanbiť,“ povedala pre agentúru SITA.

Rozhodnutie Bankovej rady NBS hodnotí veľmi pozitívne poslanec NR SR za Smer-SD Ján Podmanický, pretože je prejavom zdravého sebavedomia suverénneho štátu.

„Ak by následne orgány EÚ odmietli vydanie mince s motívmi sv. Cyrila a Metoda, vnímal by som to ako hrubú neúctu ku kultúre a tradíciám Slovenskej republiky a ako urážku mnohých občanov Slovenskej republiky. Otázky kultúrnej identity patria do výsostného práva samostatnej Slovenskej republiky a nikto – ani Európska únia – nesmie do tohto práva zasahovať,“ povedal pre agentúru SITA.

Podmanický nepredpokladá, že by EÚ chcela ďalšími krokmi pred občanmi SR znižovať svoju reputáciu. „Verím, že celý zbytočný problém sa vyrieši kultivovane a úctivo a prispeje k zlepšeniu vzájomných vzťahov,“ dodal.

Dnešné stanovisko NBS považuje za správne podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Podľa neho sa ukazuje, že spoločný postoj stredopravých strán združených v Ľudovej platforme, ktoré apelovali na zmenu postoja banky, mal význam a opodstatnenie.

„Musíme si stáť za svojím najmä v pripomínaní našich tradícií a koreňov. Sú oblasti, v ktorých sa dajú robiť kompromisy, naša história a kresťanské hodnoty medzi takéto oblasti nepatria,“ vyhlásil pre agentúru SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Cyril a MetodIvan ŠtefanecJán Podmanický
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska