BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Polícia pripravuje bezpečnostné opatrenia v súvislosti so štvrtkovým verejným zhromaždením na podporu petície za obžalobu prezidenta Ivana Gašparoviča.
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Petra Hrášková agentúre SITA povedala, že vyčlenili adekvátny počet síl a prostriedkov, ktoré sú pripravené pomôcť organizátorovi pri zabezpečení verejného poriadku a v prípade jeho narušenia zabezpečiť jeho obnovu.
„Voči narušiteľom verejného poriadku, ktorí by chceli verejné zhromaždenie využiť na páchanie protiprávnej činnosti, budeme postupovať v zmysle zákona,“ uviedla Hrášková. Dodala, že polícia dopravné obmedzenia neplánuje, no ak by si vývoj situácie vyžiadal obmedzenia, rozhodnú o nich na mieste a budú o nich včas informovať.
Verejné zhromaždenie na podporu petície za obžalobu prezidenta SR Ivana Gašparoviča a za jeho odstúpenie pre vedomé porušenie Ústavy SR zvoláva Ján Zavacký z Nových Zámkov. Konať sa bude vo štvrtok 17. januára od 18:00 na Hodžovom námestí v Bratislave pred Prezidentským palácom.
Zhromaždenie organizujú iniciátori petície, ktorí stretnutie občanov vyhlásili na sociálnej sieti. Stránku na sociálnej sieti s petíciou za obžalobu prezidenta podporuje už viac ako 27-tisíc ľudí. Na zhromaždení sa podľa stránky plánuje zúčastniť viac ako 570 ľudí.
Iniciatíva sa najprv začala formovať ako snaha o ľudové hlasovanie, v ktorom by občania prezidenta odvolávali. Keďže by neúspešné ľudové hlasovanie prezidentovi obnovilo funkčné obdobie, rozhodli sa preformulovať svoj hlavný cieľ.
Po tom, ako prezident na začiatku roka oznámil, že nevymenuje zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, zdvihla sa voči nemu vlna kritiky. Opoziční poslanci chceli, aby na stredajšej mimoriadne zvolanej schôdzi NR SR prezident vysvetlil svoje dôvody, pre ktoré sa rozhodol Čentéša nevymenovať.
Prezident v stredu o 11:00 prijal predstaviteľov zamestnávateľských zväzov z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR, Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Plénum neschválilo program schôdze, na ktorej chcela opozícia prijať uznesenie, že parlament vyjadril vážne znepokojenie z toho, že prezident bez zákonných dôvodov Čentéša nevymenoval.