BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) – Niektoré názory na postoj Slovenska k riešeniu problémov v eurozóne sa podľa predsedu KDH Jána Figeľa môžu ešte zmeniť. Líder kresťanských demokratov to pripustil po štvrtkovom stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou. Odmietavý postoj k navyšovaniu eurovalu či k vzniku nového mechanizmu dlhodobo zaujíma koaličná SaS. Jan Figeľ však očakáva, že niektoré názory na postup v tejto otázke sa do septembrových hlasovaní v parlamente môžu zmeniť. „Ja som presvedčený, že dovtedy rozumne a zodpovedne využitý čas prinesie aj posuny v názoroch a možno, že aj riešenia, ktoré nakoniec budú konštruktívne a dobré nielen pre Slovensko, ale aj pre euro,“ vyhlásil Figeľ.
Slovenský postoj k otázke riešenia problémov spoločnej európskej meny by podľa predsedu KDH Jana Figeľa nemal byť koalično – opozičný, ale celoštátny. Členenie politickej scény v tejto otázke je podľa Figeľa skôr výrazom nepochopenia toho, že téma stability spoločnej meny je nadčasová a vyžaduje konsenzus.
V septembri by poslanci NR SR mali podľa Figeľa hlasovať o navyšovaní eurovalu ako aj o vytvorení nového fixného menového mechanizmu. Líder KDH sa vo štvrtok s premiérkou zhodol na tom, že v prípade riešenia aktuálnych problémov v eurozóne nejde o cudzie problémy, ale o slovenský záujem. KDH podľa Figeľa podporuje prísne opatrenia na zlepšene kondície krajín eurozóny.
Premiérka Iveta Radičová avizovala stretnutia s predstaviteľmi koaličných ako aj opozičných strán v úvode tohto týždňa. „Tie rokovania sú rokovaniami o zodpovednosti za budúcnosť Slovenskej republiky,“ vyhlásila v pondelok po spoločnom rokovaní s ministrom financií Ivanom Miklošom a ministrom zahraničných vecí Mikulášom Dzurindom. Podľa jej slov by sa pritom rozhovory mali uskutočniť ešte tento mesiac a ich cieľom má byť dosiahnutie maximálnej možnej zhody na spoločnom štátnom záujme Slovenska.
Politické rokovania označuje Iveta Radičová za veľmi dôležité. „Nachádzame sa na vážnej križovatke. Dnes nerozhodujeme o konkrétnych krajinách. Dnes rozhodujeme o pevnosti a stabilite spoločnej meny,“ konštatovala Radičová. Podľa jej slov sa totiž v súčasnosti rozhoduje aj o stabilite úspor slovenských občanov, o ich budúcej životnej úrovni, či o možnej ekonomickej stagnácii ak nie recesii. Šéf SaS Richard Sulík však svoj názor ani po pondelňajšom stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou nezmenil a naďalej hlasovať za akékoľvek zmeny súvisiace s eurovalom odmieta a požaduje bankroty nezodpovedných krajín.