Správne navrhnutý záhon
Aby záhon lahodil oku po celý rok, treba si premyslieť jeho kompozíciu a zvoliť správne druhy rastlín. Nemali by na ňom chýbať kostrové dreviny, teda stromy a kry, ktoré tvoria hlavnú kompozíciu. Vždyzelené a opadavé kry sú zväčša farebne nenápadné, ale na záhone plnia dôležitú úlohu – tvoria pozadie kvitnúcim cibuľovinám alebo trvalkám a zabezpečujú zelenú hmotu a štruktúru v záhrade aj počas dlhej zimy. Ďalšou významnou zložkou sú dominantné rastliny. Vďaka svojej zaujímavej stavbe alebo kvetom majú často neobyčajný vzhľad. Keďže sú vyššie a statnejšie, možno ich použiť ako solitéry. Patria sem vyššie trvalky a okrasné trávy. Po boku dominantných rastlín rastú doplnkové rastliny – trvalky, okrasné trávy, paprade a cibuľoviny. Ich úlohou je nechať vyniknúť dominantné druhy, preto by mali byť od nich aspoň o tretinu nižšie a zároveň by ich mali svojím habitusom podporovať.
Prázdne miesta na záhone sú určené na výplňové rastliny – kry, trvalky, okrasné trávy a paprade, cibuľoviny aj jednoročné rastliny dorastajúce maximálne do výšky 60 cm. Okraje záhonov zasa zjemňujú lemujúce rastliny. Sem patria nízke kry a trvalky (do 30 cm), ktoré sa vysádzajú iba na predné časti záhona.
Čo je na výber?
• Najvýraznejšími a celoročne zaujímavými prvkami záhonov sú listnaté a ihličnaté stromy. Možno ich využiť ako solitéry alebo stromoradia, či aleje. Svojou korunou zakrývajú alebo, naopak, odhaľujú zákutia záhrady. Stĺpovité druhy pôsobia formálnejšie ako stromy s guľovitou korunou, tie majú skôr tendenciu vytvárať romantický dojem.
• Stromy spolu so vždyzelenými a opadavými krami tvoria kostru záhradnej kompozície po celý rok.
• Pre svoj osobitý vzhľad (najvýraznejší najmä na jeseň a v zime) sú pre záhradu cenné okrasné trávy a paprade. Klasy niektorých zostávajú na rastline až do jari.
• Pre široké spektrum farieb, vôní, času kvitnutia aj vzrastu sú trvalky veľmi vďačným prvkom každého záhona. V zime zostávajú tesne nad povrchom pôdy alebo sa zaťahujú pod povrch. Kvitnú každý rok.
• Vďaka skorému kvitnutiu sú v záhradnej tvorbe cenené cibuľoviny. Sú totiž prvými kvitnúcimi jarnými rastlinami. Po odkvitnutí sa zatiahnu späť do pôdy a vykvitnú opäť o rok.
• Poslednou súčasťou záhonov sú letničky (jednoročky a dvojročky). Síce po odkvitnutí uhynú, počas neho to však vynahradia záplavou kvetov a schopnosťou vytrvať na slnečnom stanovišti.
Celý článok si môžete prečítať tu.