BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Gestorský finančný parlamentný výbor odporúča schváliť návrh rozpočtu na budúci rok bez akýchkoľvek pozmeňujúcich návrhov. Vyplýva to z piatkového rokovania výboru, ktorý schválil spoločnú správu výborov k návrhu rozpočtu. Napriek tomu však možno očakávať k návrhu zákona roka niekoľko pozmeňujúcich návrhov v pléne Národnej rady SR, ktoré by ešte mali mierne upraviť rozpočet niektorých organizácií. Schôdza, ktorá sa má okrem iného aj návrhom rozpočtu zaoberať, sa začína v utorok 30. novembra.
Z rokovania jednotlivých parlamentných výborov pritom vzišli k návrhu rozpočtu iba dva pozmeňujúce návrhy. „Na zvýšenie rozpočtov Kancelárie prezidenta SR a Národnej rady SR,“ konštatoval štátny tajomník rezortu financií Vladimír Tvaroška. Ani jeden z týchto návrhov však finančný výbor schváliť neodporučil. „Obe tieto kancelárie budú ešte diskutované a riešené pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré prostredníctvom poslancov budú v pléne Národnej rady SR. A preto v tomto štádiu neodporúčame akceptovať ani jeden ani druhý s tým, že určite budú riešené podobným spôsobom, ale v pléne Národnej rady SR,“ dodal Tvaroška.
Zmeny však možno očakávať aj v návrhoch zákonov, ktoré s rozpočtom súvisia. Finančný výbor sa ako gestorský vyjadroval v piatok aj k spoločným správam týchto zákonov. Viaceré z nich by sa pritom mali meniť až v pléne parlamentu. Po štvrtkovej dohode koaličných partnerov by sa napríklad spotrebná daň z piva nemala zvyšovať o 49 % ale len o 22 % pri malých pivovaroch a 27 % pri veľkých pivovaroch. Rovnako v pléne bude predložený návrh na zmenu v návrhu novely zákona o elektronických registračných pokladniciach, kde sa termín povinnosti používania pokladnice s fiškálnou pamäťou namiesto pôvodného návrhu skracuje o rok na 31. decembra 2011.
Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a rozpočtu verejnej správy na roky 2011 až 2013, ako aj návrhy zákonov s nimi súvisiace, sú už na programe rokovania najbližšej schôdze Národnej rady SR, ktorá sa začne v utorok 30. novembra. Návrh štátneho rozpočtu pritom počíta s deficitom na úrovni 3,8 mld. eur pri príjmoch 13,1 mld. eur a výdavkoch v sume 16,9 mld. eur. V konečnom dôsledku by tak deficit rozpočtu celej verejnej správy mal dosiahnuť 4,9 % hrubého domáceho produktu, čo by oproti tomuto roku znamenalo pokles schodku o takmer 3 percentuálne body.