BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – V rozpore s Ústavou SR je podľa Legis Telum – Združenia vlastníkov strelných zbraní návrh novely zákona o zbraniach a strelive predložený na pripomienkové konanie ministrom vnútra Danielom Lipšicom. „Návrh likviduje celé odvetvie športových disciplín, zberateľstvo zbraní a spôsobuje tým státisícové škody,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej besede Daniel Tureček z predstavenstva združenia. Ako pripomenul, v novele sa navrhuje vyvlastnenie majetku občanov na princípe kolektívnej viny, a to bez náhrady. Vyvlastnenie zasahuje podľa neho odhadom viac ako 60 percent všetkých zbraní na Slovensku. „Postihuje 157-tisíc občanov, ktorých bezúhonnosť je potvrdená prokurátorom a podložená zákonom,“ zdôraznil. Združenie kritizuje aj znovuzavedenie psychologických testov. Tureček poukázal, že novela nerieši ani zvýšenie bezpečnosti, ale naopak, otvára pole pre nekontrolovateľné šírenie nelegálnych zbraní. „Tak sa nám tu vyzbrojí podsvetie, že sa budeme všetci len čudovať,“ poznamenal.
Návrh novely, ktorý má byť prerokovaný v zrýchlenom legislatívnom konaní, žiada Združenie vlastníkov strelných zbraní zamietnuť. Podľa Turečka nie je možné novelu s tak významným obsahom a dosahom pripomienkovať len za pár dní. „Je potrebné v riadnom konaní bez časového a politického tlaku na základe odbornej diskusie vytvoriť návrh, ktorý nebude paušalizovať zákazy, ale nanovo zadefinuje kompetentnosť držiteľa zbrojného preukazu,“ zhrnul ich požiadavky Daniel Tureček.
Združenie dnes predloží na ministerstve vnútra podpísané hárky oprávňujúce ho uplatniť hromadnú pripomienku. Za dva dni sa im podarilo získať zhruba 7 000 podpisov.
Za „najväčšiu katastrofu“ návrhu novely považuje Tureček formuláciu, podľa ktorej „samočinná zbraň alebo samonabíjacia zbraň, ktorá má rovnaký alebo podobný vzhľad ako samočinná zbraň alebo ktorá bola konštrukčne odvodená alebo upravená zo samočinnej zbrane“, sú tiež zakázané. Predseda predstavenstva združenia Ľudovít Miklánek sa obáva, že formulácia o podobnosti umožní patričným orgánom zadefinovať si do tejto kategórie ľubovoľnú zbraň. Pripomenul, že okrem samonabíjacích pušiek z rodiny vz. 58, ktorým sa po augustovom vyčíňaní šialeného vraha Ľubomíra Harmana v bratislavskej Devínskej Novej Vsi dostalo neslávnej popularity, sa zákaz dotýka aj mnohých moderných zbraní. Z krátkych zbraní tak zo Slovenska zmiznú Čezety, Glocky, Berety a aj jediná u nás vyrábaná pištoľ K100. Ako Miklánek poukázal, zákaz sa týka aj airsoftových hračiek.
Špeciálnou kapitolou je podľa predstaviteľov združenia ujma, ktorú novela spôsobí zberateľom. V ich kolekciách sa totiž nachádzajú unikáty nevyčísliteľnej hodnoty. Pri jednotlivých zbierkach spôsobí novela škodu rádovo v desaťtisícoch aj státisícoch eur. Nezanedbateľnou zmenou je podľa Turečka tiež skrátenie platnosti zbrojného preukazu z desať na päť rokov. „Pri žiadosti a získavaní zbrojného preukazu platí občan poplatky, ktoré štát nastavil pre obdobie desať rokov,“ upozornil a podotkol, že finančná náhrada sa v novele nespomína. „Obsah predloženej novely prekračuje pôvodné vyhlásenie ministra vnútra Daniela Lipšica krátko po tragédii, že obmedzia jeden typ zbraní a zavedú psychotesty, dokonca tak ďaleko, že od roku 1948 a éry budovania komunizmu náš právny systém nezaznamenal taký plošný útok na slobody a práva občanov,“ je presvedčený Tureček. Združeniu prekáža, že exces jednotlivca, i keď tragický, má mať za následok ujmu na právach občanov.
SITA