LISSZABON, november 21. (WEBNOVINY) – A rakétavédelmi pajzs, melynek létrehozásában szombaton a lisszaboni NATO-csúcs résztvevői megegyeztek, először Délkelet-Európa fölött jön létre – a földrésznek ez a területe van leginkább kitéve a rakétatámadás kockázatának az olyan országok részéről, mint amilyen pl. Irán. Közép-Európát, így Szlovákiát is 2008-tól fogja pajzs védeni a támadásoktól. A döntésről a NATO-csúcs több résztvevője, többek között a szlovák védelmi miniszter, Alexander Vondra is nyilatkozott a sajtónak.
Az együttműködési javaslatot Oroszország is elfogadta, ám a pajzs létrehozása körül még sok tisztázandó kérdés van – amint az AP ügynökség Medvegyev orosz elnököt idézi: „Nyilvánvaló, hogy maguk az európaiak sem tudják pontosan, hogyan fog mindez kinézni. De mindnyájan egyetértenek abban, hogy a rakétaelhárító rendszernek komlexnek kell lennie.”
Egyes sajtóorgánumok helytelenül arról tájékoztattak, hogy a NATO és Oroszország közös rakétavédelmi hálót hoz létre. Az igazság viszont az, hogy a Transzatlanti Szövetség kiépíti a saját pajzsát, Oroszország felett pedig egy másik, különálló ernyő jön létre – a felek együttműködése az információcserén alapszik.
Oroszország állásfoglalásának megváltozása mindenképp mérföldkőnek számít, hiszen Moszkva néhány hónapja még határozottan ellenezte a NATO által tervezett európai rakétavédelmi ernyő létrehozását, leginkább a cseh- és lengyelországi központok létrehozásával kapcsolatosan voltak ellenvetései.
SITA