NATO preberá velenie nad všetkými operáciami v Líbyi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lietadlo
Foto: SITA/AP

RAS LANÚF 27. marca (WEBNOVINY) – Líbyjskí povstalci v nedeľu získali kontrolu na ropným mestom Ras Lanúf na východe krajiny. Informoval o tom korešpondent agentúry AFP.

Mesto leží 370 kilometrov od povstaleckej bašty Bengází a 210 kilometrov od mesta Adždabíja, ktoré padlo do rúk povstalcov v sobotu, týždeň po začatí spojeneckých náletov proti armáde vodcu Muammara Kaddáfího. Vládne sily obsadili Ras Lanúf, pri ktorom sa nachádzajú strategické ropné zariadenia, 12. marca. Na ceste od mesta vidieť opustené zbrane, čo naznačuje, že Kaddáfího vojaci sa sťahujú na západ smerom k mestu Sirte. To v noci ostreľovali spojenecké vzdušné sily.

„Mesto je plne v rukách povstalcov. Obsadili všetky stanovištia a vytlačili Kaddáfího sily na západ,“ povedal korešpondent, podľa ktorého dôležité ropné zariadenia Pri Ras Lanúfe nevykazujú známky poškodenia. Povstalci získali v sobotu mestá Adždabíja a Brega a postupujú na západ smerom na Kaddáfího rodisko Sirte.

Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP

Rebeli už majú pod kontrolou skoro celý východ Líbye. Povstalci tvrdia, že Kaddáfí stiahol väčšinu svojich jednotiek z východu, aby mohol väčšou silou útočiť na mesto Misráta za západe krajiny. Kaddáfímu by tak zostal západ aj s hlavným mestom Tripolis a povstalcom východ krajiny.

Podľa aktuálnych informácií však ozbrojené sily lojálne líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu v nedeľu opäť útočia na západné mesto Misráta. Agentúre Reuters to povedal jeden z obyvateľov mesta. Boje medzi vládnymi jednotkami a povstalcami údajne prebiehajú aj v centre mesta, z ktorého sa ozýva streľba. Pri streľbe ostreľovača podľa svedka zahynul jeden človek, boje si nevyžiadali obete na životoch. Agentúra AFP informovala, že na Kaddáfího sily večer zaútočili francúzske stíhačky.

Vedenie preberá NATO

Severoatlantická aliancia preberá velenie nad všetkými spojeneckými vojenskými operáciami v Líbyi. V nedeľu sa na tom zhodli veľvyslanci členských krajín NATO na stretnutí v Bruseli. „NATO sa dnes dohodlo na implementácii všetkých bodov rezolúcie OSN číslo 1973, aby chránilo civilistov a obývané oblasti, ktorým hrozí útok zo strany jednotiek Kaddáfího režimu,“ povedal nemenovaný diplomat z aliancie.

Aliancia sa dohodla na trojmesačnom pláne operácií, ktorý prísne limituje použitie sily v obývaných oblastiach a nezahŕňa priamu vojenskú intervenciu v prospech povstalcov. „NATO zostáva nestranné. Cieľom je zastaviť hrozbu pre civilné obyvateľstvo v súlade s rezolúciou OSN,“ povedal ďalší diplomat.

Líbya
Foto: SITA/AP

Spojenci pokračovali v náletoch

Spojenecké letectvo bombardovalo v sobotu večer ozbrojené sily líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího na východe krajiny. Cieľom útokov bol 400-kilometrový úsek cesty medzi mestami Adždabíja a Sirte. Informoval o tom hovorca Kaddáfího vlády Mússa Íbrahim, podľa ktorého nálety zabíjajú mnoho vojakov i civilistov. „Letecké útoky proti našej krajine pokračujú dnes v noci plnou silou,“ vyhlásil, pričom zopakoval výzvu na prímerie a okamžité zasadanie Bezpečnostnej rady OSN k situácii v Líbyi.

Spojenecké nálety umožňujú protivládnym povstalcom postup smerom na západ od povstaleckej bašty Bengází. V sobotu sa rebelom podarilo opäť získať kontrolu nad mestami Adždabíja a Brega. Ich dnešným cieľom je 30 kilometrov vzdialené mesto Al-Bišír, ktoré leží na ceste do Kaddáfího rodiska Sirte.

Spojenecké sily uskutočnili v sobotu 160 náletov, v piatok ich bolo 153. Francúzske stíhačky zničili najmenej päť vládnych bojových lietadiel a dve helikoptéry na západe krajiny pri meste Misráta, ktoré obliehajú Kaddáfího vojaci. Britské letectvo zničilo v sobotu najmenej päť obrnených vozidiel. Povstalci tvrdia, že Kaddáfího vojaci ustupujú, pretože ich letectvo a ťažké zbrane boli zničené.

Na západe krajiny pokračuje bombardovanie a ostreľovanie Misráty. Za posledné dni zabili vládne sily v meste, ktoré je v rukách povstalcov, najmenej 117 ľudí, 1300 bolo zranených. Mnoho obetí majú na svedomí provládni ostreľovači, ktorí obsadili strechy budov. Obyvatelia mesta čelia humanitárnej kríze, keďže zásoby potravín sa zmenšujú a dodávky pitnej vody a elektriny sú zastavené. Do Misráty údajne smeruje humanitárna nemocničná loď, ktorá sa plaví z Malty za sprievodu plavidiel NATO.

Väčšina Nemcov podporuje neúčasť na misii v Líbyi

Väčšina Nemcov súhlasí s rozhodnutím vlády kancelárky Angely Merkelovej nezúčastniť sa na vojenskej intervencii proti režimu vodcu Muammara Kaddáfího. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry Focus, ktorý zverejnili v nedeľu. Prieskum ukázal, že 56 percent opýtaných podporuje, že sa Nemecko zdržalo hlasovania o rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, ktorá umožnila použitie vojenských prostriedkov na ochranu líbyjských civilistov. Berlín sa tiež rozhodol nezúčastniť na misii NATO, ktorá má za úlohu zabezpečiť dodržiavanie zbrojeného embarga voči Líbyi. 36 percent Nemcov s postupom svojej vlády nesúhlasí a považuje ho za chybné.

Podobný názor má aj bývalý nemecký minister obrany Volker Rühe, podľa ktorého vláda urobila „chybu historických rozmerov, ktorá bude nevyhnutne viesť k dlhodobým dôsledkom“. Minister to povedal pre nedeľné vydanie týždenníka Der Spiegel. „Ide o výsledok kombinácie nedostatku vodcovstva a neschopnosti,“ vyhlásil.

Taliansko má plán riešenia krízy vrátane exilu pre Kaddáfího

Franco Frattini
Foto: SITA/AP

Taliansky minister zahraničia Franco Frattini načrtol diplomatický plán na vyriešenie súčasnej krízy v Líbyi, ktorý zahŕňa aj možnosť exilu pre jej vodcu Muammara Kaddáfího. V rozhovore pre nedeľňajšie vydanie denníka La Repubblica povedal, že Kaddáfí už nie je pre Európu či OSN prijateľný partner. Plán riešenia situácie preto nezahŕňa eventualitu, že by zostal pri moci. „Exil pre Kaddáfího je iná vec. Dokonca aj vo vnútri jeho režimu sú ľudia, ktorí pracujú na takomto riešení,“ vyhlásil Frattini.

Taliansko chce svoj plán predložiť v utorok na londýnskom stretnutí ministrov zahraničia krajín, ktoré sa zúčastňujú na vojenskej akcii proti Kaddáfího režimu. Plán už konzultovalo s Nemeckom, ktoré sa k nemu možno pridá. „Je možné, že v utorok predložíme spoločný dokument,“ povedal Frattini. Plán zahŕňa prímerie pod dohľadom OSN, konzultácie s početnými líbyjskými kmeňovými skupinami ako aj stály humanitárny koridor, na ktorom už Taliansko pracuje s Tureckom.

„Musíme do toho zapojiť kmeňové skupiny, aspoň tie najdôležitejšie. Všetci budú potom pracovať na líbyjskej ústave,“ povedal Frattini.

Turci poslali do Líbye loď pre zranených

Do Líbye v nedeľu vyplával turecký trajekt, ktorý odvezie zranených z mesta Misráta na ošetrenie do Turecka. Loď vezie dva zdravotnícke tímy, dve sanitky a dve tony liekov a zdravotníckych potrieb. Oznámil to úrad tureckej vlády. Vicepremiér Cemil Cicek ešte v sobotu povedal, že Turecko odvezie na ošetrenie asi 450 zranených Líbyjčanov.

Tureckí predstavitelia predtým kritizovali útoky Západu proti líbyjským vládnym silám a mali tiež výhrady k návrhom, aby sa na zabezpečovaní bezletovej zóny nad krajinou podieľala aliancia. Operáciu zameranú na presadzovanie zbrojného embarga však podporili a do oblasti vyslali šesť lodí. Turecko tiež zdôrazňuje potrebu humanitárnej operácie v Líbyi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Franco Frattini