Brusel 1. decembra (WebNoviny.sk) – Severoatlantická aliancia (NATO) dočasne pozastavila plánované sťahovanie jednotiek z Afganistanu kvôli napätej bezpečnostnej situácii v tejto stredoázijskej republike. Rozhodli o tom dnes šéfovia diplomacie členských štátov NATO s tým, že misia v Afganistane bude v budúcom roku pokračovať takmer bez zmien, informovala tlačová agentúra DPA.
Okolo 12.000 vojakov tak bude pokračovať vo výcviku príslušníkov afganských bezpečnostných zložiek. Na operácii Resolute Support Mission sa naposledy spolupodieľalo celkove 13.110 vojakov.
Nielen USA, ale aj Nemecko a ďalšie spojenecké krajiny rátali pre budúci rok s rozsiahlym stiahnutím príslušníkov svojich ozbrojených síl z Afganistanu. Prudké útoky členov hnutia Taliban na niektoré z miest Afganistanu však viedli napokon k prehodnoteniu tohto zámeru.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg už v úvode dvojdňových rokovaní v Bruseli konštatoval, že teroristické útoky, násilie a nestabilita, porušovanie medzinárodných pravidiel – to všetko sú závažné problémy prichádzajúce z rôznych smerov. „NATO bude reagovať. Dnes a zajtra prijmeme ďalšie kroky, v prvom rade však budeme rozhodovať o tom, ako aj naďalej podporovať stabilný Afganistan, lebo to je v záujme našej vlastnej bezpečnosti,“ povedal.
Najvyšší predstaviteľ aliancie v tejto súvislosti priznal, že zámerom NATO je udržať v Afganistane zhruba rovnako početné jednotky ako doteraz – okolo 12.000 vojakov, z ktorých takmer polovica bude z iných krajín než USA. V dnešnom otváracom príhovore dodal, že ministri budú diskutovať o finančných prostriedkoch pre afganské sily po roku 2017 a o spôsoboch, „ako posilniť dlhodobé partnerstvo s Afganistanom“.
Šéf NATO zároveň upozornil, že aliancia musí zintenzívniť úsilie na riešenie problémov „z juhu“, čo je nevyhnutné vzhľadom na nárast násilného extrémizmu. Priznal, že nedávne teroristické útoky naznačili, že NATO čelí kvalitatívne novým výzvam, a aj preto bude podľa jeho slov veľmi dôležitá zvýšená pohotovosť a pripravenosť síl aliancie na juhu.
„Budeme pracovať na ďalších opatreniach pre zaistenie bezpečnosti Turecka a posilníme našu podporu partnerom, aby mohli zvyšovať svoju schopnosť brániť sa,“ uviedol Stoltenberg.
Do tretice je podľa neho dôležité, aby aliancia prijala novú stratégiu voči tzv. hybridným vojnám. Je tu aj snaha aliancie posilniť podporu Ukrajine v oblastiach, ako je vojenské velenie a riadenie, logistika a kybernetické vybavenie.