Verejnosť môže pripomienkovať nový návrh návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP). Návrh spolu s prílohami zverejnil odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prešove na internetovej stránke Ministerstva vnútra SR 26. júla.
Súčasný návštevný poriadok TANAP platí od polovice decembra minulého roka. Verejnosť ho mohla pripomienkovať a ovplyvniť tak jeho upravenú podobu do konca marca tohto roka. Správa TANAP-u k nemu dostala viac ako 80 pripomienok.
Najviac pripomienok bolo k obmedzeniu psov
Zaoberala sa nimi pracovná skupina, ktorú zriadilo vedenie národného parku. Tvorili ju zástupcovia Správy TANAP-u, Slovenského horolezeckého spolku JAMES, Národnej asociácie horských vodcov SR, Horskej záchrannej služby a odborníci, ako botanik a zoológ.
Horolezcov v Tatranskom národnom parku už kontrolujú, pokuty zatiaľ nerozdávajú (video)
Najviac z pripomienok sa týkalo obmedzenia pohybu so psom a sezónnej uzávery. Riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa ešte v polovici júla informoval, že v dokumente sú zapracované aj určité ústupky, vrátane tých, ktoré sa týkajú psičkárov.
Kým pôvodný návštevný poriadok obsahoval 65 lokalít a príslušných turistických chodníkov na území národného parku, na ktoré nemožno vstupovať v sprievode zvierat, v novom dokumente je ich 60. Okrem toho boli niektoré pôvodné trasy upravené.
Kde došlo k zmene?
V zozname zakázaných lokalít a chodníkov pre turistov v sprievode zvierat sa v rámci zverejnenej upravenej verzie návštevného poriadku už napríklad nespomína žlto značený turistický chodník č. 8864 v Doline siedmich prameňov od Čiernej vody po chatu Plesnivec, zeleno značený turistický chodník č. 5805 v Mengusovskej doline od Triganu po Odbočku zimnej cesty na Štrbské pleso, ani modro značený turistický chodník č. 2902 v Kôprovej doline od Kmeťovho vodopádu po ústie Hlinskej doliny.
Riaditeľ Horskej záchrannej služby upozornil na najčastejšie chyby turistov (video)
Niektoré obmedzenia boli zmenené, napríklad vo Veľkej Studenej doline na modro značenom turistickom chodníku č. 2907 sú navrhované namiesto od Hrebienka po sedlo Prielom v úseku od Starolesnianskej poľany po spomínané sedlo.
Rovnaká zmena nastala aj v prípade zeleno značeného turistického chodníka č. 5807 v Malej Studenej doline. Zmeny sa týkajú aj ďalších trás.
Pripomienky treba zaslať na okresný úrad
V rámci legislatívneho procesu, ktorého výsledkom bude vydanie vyhlášky o návštevnom poriadku najstaršieho národného parku a jeho ochranného pásma môže vlastník, správca a nájomca, a verejnosť podať písomné pripomienky k tomuto návrhu.
Urobiť tak môže v lehote do 30 dní odo dňa doručenia oznámenia návrhu návštevného poriadku formou verejnej vyhlášky.
„Za deň doručenia tohto oznámenia sa považuje 15. deň odo dňa vyvesenia verejnej vyhlášky na úradnej tabuli Okresného úradu Prešov a na dočasných úradných tabuliach dotknutých obcí. Od tohto dňa začína plynúť 30 dňová lehota,“ píše sa v dokumente.
Pripomienky je možné zaslať na Okresný úrad Prešov, odbor starostlivosti o životné prostredie, Námestie mieru č. 3, 080 01 Prešov alebo v elektronickej podobe s autorizáciou, prípadne e-mailom na oszp.po@minv.sk.