Národné a regionálne poľnohospodárske vedomostné a inovačné systémy (AKIS) nie sú v súčasnosti dostatočne v Európskej únii integrované. Výkonnosť týchto systémov sa v jednotlivých členských štátoch veľmi líši a niekedy dokonca aj v rôznych regiónoch toho istého členského štátu.
Nedostatočné uplatňovanie v praxi
Tým sa obmedzuje ich potenciál pri riešení budúcich výziev agrosektora. Vyplýva to zo štvrtej správy o poľnohospodárskych znalostných a inovačných systémoch, ktorú vo štvrtok zverejnila Európska komisia (EK).
Poľnohospodári vnímajú udržateľnosť ako najvyššiu prioritu a sú pripravení prijať nové technológie
Dostupné znalosti o poľnohospodárstve v Európe sú podľa EK rozdrobené a v praxi sa nedostatočne uplatňujú. „Preto bude budovanie silnejších poľnohospodárskych znalostných a inovačných systémov (AKIS) rozhodujúce pre podporu inovácií v tomto odvetví. Posilnením AKIS sa výmeny poznatkov a inovačné procesy lepšie štruktúrujú a celkovo pomôžu urýchliť inovácie. Dôležité je, že to tiež zabráni duplicite úsilia a ušetrí náklady,“ uviedla Európska komisia.
Vyššia pridaná hodnota
Posilnenie systémov AKIS by malo viesť k vytvoreniu ekosystému poľnohospodárskych znalostí a inovácií v EÚ. Tým sa ešte viac zvýši pridaná hodnota EÚ a zároveň sa podporí cezhraničné zdieľanie poznatkov a inovácií.
„S cieľom konsolidovať a zabezpečiť integráciu AKIS vo všetkých členských štátoch zahŕňajú návrhy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) po roku 2020 popis organizačnej štruktúry týchto systémov do národných strategických plánov CAP. Mali by tiež opísať, ako sa zlepší spolupráca v oblasti vysokokvalitného poradenstva, tokov poznatkov medzi rôznymi aktérmi a služieb na podporu inovácií. Silný systém AKIS pomôže poľnohospodárskemu odvetviu EÚ čeliť budúcim výzvam. Bude dôležité osobitne sa zaoberať potrebami poľnohospodárov, čo povedie k lepšie prispôsobenému a odolnému odvetviu,“ uzavrela EK.