Prostredníctvom zeleného obstarávania je vybavovaná približne každá dvanásta zákazka štátu. Výsledky vyplývajú z posledného tohtoročného monitorovania, v ktorom bolo vyhodnocované zelené obstarávanie za rok 2018. Pre agentúru SITA to uviedlo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP).
Situáciu kritizuje aj Európska komisia
Cez zelené verejné obstarávanie sa na Slovensku uskutočňuje 7,58 percenta z celkového počtu verejných obstarávaní. Podiel sumy ekologicky obstarávaných tovarov a služieb na celkovej sume obstarávaných tovarov a služieb je ešte nižší – 3,83 percenta.
Pre roky 2016 až 2020 si Slovensko pritom v rámci Národného akčného plánu stanovilo za cieľ dosiahnuť 50 percentný podiel ekologického obstarávania. Ekologická forma štátnych zákaziek tak zatiaľ nenapĺňa očakávania.
Ministerstvo pracuje na aplikácii, návštevníci lesa budú môcť nahlasovať nelegálnu ťažbu dreva
Situáciu kritizuje aj Európska komisia (EK), ktorá vo svojej Správe o Slovensku 2019 uvádza, že Slovensko dosiahlo iba určitý pokrok pri plnení odporúčania z roku 2018.
V rámci Stratégie environmentálnej politiky do roku 2030 si Slovensko za cieľ stanovilo 70 percentný podiel zeleného obstarávania. K dosiahnutiu tohto cieľa má pomôcť koncepcia, ktorú pripravilo MŽP v spolupráci s Úradom verejného obstarávania (ÚVO).
Lepšia spolupráca štátnych orgánov
Jej hlavné body spočívajú v lepšej spolupráci štátnych orgánov, v jednoduchom a efektívnom spôsobe obstarávania a v apelovaní na štátne orgány, aby sa snažili ekologické obstarávanie využívať čo najviac.
MŽP stanovilo aj tri druhy tovarov, ktoré budú musieť od roku 2020 ekologicky nakupovať všetky štátne orgány – kopírovací a grafický papier, počítače a monitory a motorové vozidlá.
Rekonštrukcia Hrnčiarovej Chaty pod Chlebom by sa mala zastaviť, žiada OĽaNO od Sólymosa
Zelené verejné obstarávanie je forma verejného obstarávania, pri ktorom sa prioritne prihliada na dopad obstarávaných tovarov a služieb na životné prostredie. Tovary a služby sa musia vyznačovať konkrétnymi vlastnosťami v súvislosti s ochranou životného prostredia.
Zadávateľ verejného obstarávania pri vyhlasovaní priamo zadáva kritériá, ktoré musia obstarávané tovary a služby spĺňať a ktoré je možné overiť. Prihliada sa pritom na vplyv tovaru na životné prostredie počas celého životného cyklu, čiže nie len jeho používanie, ale aj na výrobu či likvidáciu po doslúžení.