Najznámejšou dobrovoľnou ochranárskou organizáciou na Slovensku je Lesoochranárske zoskupenie VLK, ktoré pozná takmer tretina Slovákov.
Vyplynulo to podľa Mária Hudáka z prieskumu verejnej mienky agentúry Focus, ktorá ho uskutočnila od 21. do 29. septembra na vzorke 1 009 respondentov vo veku od 18 rokov.
Líder v ochranárstve na Slovensku
Spomedzi viac ako štyridsiatich dobrovoľných ochranárskych aj štátnych inštitúcií zaoberajúcich sa ochranou lesov a prírody si konkrétne na VLKa spomenulo 26,9 percent opýtaných.
„VLK tak opäť potvrdil svoju pozíciu dlhodobého ochranárskeho lídra na Slovensku, ktorú si stabilne udržiava už viac ako dvadsať rokov,“ uviedol Hudák.
Druhou respektíve treťou najčastejšie uvádzanou dobrovoľnou ochranárskou organizáciou je hnutie Greenpeace a občianska iniciatíva My sme les, ktoré spontánne uviedol rovnaký počet – 8,1 percenta respondentov. Viac ako 45 percent opýtaných si nespomenulo na žiadnu ochranársku organizáciu.
Ochrana prirodzených lesov
Lesoochranárske zoskupenie VLK vzniklo ako občianske združenie v roku 1993 s cieľom zachraňovať prirodzené lesy. „Našimi prioritami je kupovanie lesov a vytváranie súkromných bezzásahových rezervácií. Navrhujeme vyhlásenie nových a rozširujeme existujúce prírodné rezervácie. Odhaľujeme krádeže a nelegálne činnosti v lesoch, priamo v teréne zastavujeme ťažbu našich najkrajších lesov,“ skonštatoval náčelník zoskupenia VLK Juraj Lukáč.
V roku 2004 založil VLK v pohorí Čergov prvú súkromnú prírodnú rezerváciu Vlčia a v Strážovských vrchoch druhú súkromnú rezerváciu Rysia.
Lesoochranári z VLK-a stoja aj za vyhlásením prírodných rezervácií Udava, Borsukov vrch, Rydošová a Veľký Bukovec v Bukovských vrchoch, Kyjovský prales a Vihorlatský prales vo Vihorlatských vrchoch, Bisce na Východoslovenskej nížine a Vydrica v Malých Karpatoch.
Rozširovanie bezzásahových území
V Suchej doline v Západných Tatrách si na 40 rokov prenajali časť národnej prírodnej rezervácie a zabránili tak neplánovanej ťažbe.
Združenie VLK je priekopníkom nového spôsobu ochrany prírody zameraného na ochranu prirodzených procesov a bezzásahovosti na 10 percentách rozlohy územia Slovenska.
Celková rozloha území, ktorých ochranu priamo zabezpečil VLK prostredníctvom kúpy, dlhodobého prenájmu, vytvorením súkromných rezervácií či zvýšenia rozlohy štátnych rezervácií je 3 224 hektárov.