Tento týždeň sa na Slovensku začala žatva 2024. Prvé kombajny už kosia tohtoročnú úrodu obilnín. Počasie bolo v uplynulých mesiacoch mimoriadne nestabilné.
Slnečné dni striedali intenzívne dažde a krupobitie, čo spôsobilo medzi poľnohospodármi opatrnosť a nízke očakávania. Poľnohospodári začali skúšobnými kosbami úvodných parciel, aby zistili stav obilia a podmienky na žatvu. Kosiť sa už začalo v oblastiach okolo Senice, Komárna, Nových Zámkov, Bratislavy, Nitry, Levíc, Košíc a Trebišova.
Budú radi, ak dosiahnu priemer
„Nestabilné počasie, striedanie teplých dní s ochladením a dažďami, výrazne ovplyvnilo aktivity farmárov. Začali sme kosiť najmä skoré odrody jačmeňov, ktoré boli sadené na jeseň. Aktuálne dozrieva aj pšenica. Predpokladám, že budúci týždeň už kombajny budú pracovať naprieč celým okresom. Vzhľadom na počasie však nečakáme výborné úrody. Budeme radi, ak dosiahneme priemer,“ uviedol Alexander Pastorek, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) v Komárne.
Slovenskí mlynári sa už pripravujú na skoršiu žatvu. Úroda pšenice a raže vyzerá dobre, ale riziká stále hrozia
Aj pri Košiciach už pokosili prvých 200 hektárov ozimného jačmeňa, ktorý dosiahol priemernú úrodu.
„Výrazné zrážky v našom regióne rozmočili celý terén. Predpokladáme, že dažde reálne znížia množstvo a kvalitu úrody obilnín. Porasty sú náchylnejšie aj na plesňové ochorenia. S presúšaním pôdy a dozrievaním obilia nám pomáhajú súčasné horúčavy,“ povedal Peter Vilinský, predseda RPPK Košice.
Nerovnomerne dozreté obilie môže skomplikovať žatvu
Prebytok zrážok na niektorých miestach spôsobil nerovnomerné dozrievanie obilia, čo môže skomplikovať žatvu rozdielnou kvalitou zrna. Presné výnosy obilnín budú závisieť od počasia až do posledného dňa zberu. V štandardnej sezóne sa najprv zbierajú ozimné jačmene, potom skoré odrody pšenice a repky olejnej.
„V dobrom roku vieme vypestovať okolo 4 mil. ton obilnín (vrátane kukurice). Aj napriek počasiu, hrabošom a chorobám by sme pravdepodobne mali dosiahnuť 5-ročný priemer. Lokálne sú ale extrémne rozdiely. Na začiatku žatvy treba pochváliť mlynárov, že preferujú slovenské obilie. Veríme, že v tom budú pokračovať,“ uviedla Vladimíra Debnárová zo Združenia pestovateľov obilnín.
Počet vinárov na Slovensku stúpol, na splnenie si zákonnej povinnosti majú už len zopár dní
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) spúšťa monitoring žatevných prác a upozorňuje poľnohospodárov na dôležitosť monitoringu škôd na plodinách spôsobených extrémnymi poveternostnými podmienkami. Poľnohospodári budú tiež čeliť konkurencii v nadmerných dovozoch ukrajinského obilia, ktorého import na Slovensko je naďalej zakázaný. Kvalita a úspešnosť pestovateľskej sezóny budú jasné až po konečnom predaji tohtoročnej úrody.